Turisti zamykajú Kysuckú bránu už 20 rokov

Turisti zamykajú Kysuckú bránu už 20 rokov

Zamykanie sa koná každý rok vždy 17. novembra na vrchole Brodňanka. Tento rok sa zamykanie konalo už 20. krát.

Čo je to Kysucká brána?

Kysucká brána – archeologická lokalita – Kysuce

V priestore medzi Žilinou a Kysuckým Novým Mestom pri Brodne vytvárajú vrcholy Rochovica (640m n.m.) pohorie Javorníkov a Brodnianka (720 m n. m.) pohorie Kysuckej vrchoviny a čiastočne i Malé Vreteno (653 m n. m.) úžinu – hranicu, ktorou preteká rieka Kysuca. Úžinu vytvorila rieka Kysuca zarezaním do vápencovej kryhy bradlového pásma. Strategická a výhodná poloha tejto úžiny bola známa už ľuďom neskorej doby kamennej (pred 4000 rokmi) čo dokladujú archeologické nálezy z tejto lokality. Rochovica bola opevnená. Na temene vrchu postavil ľud púchovskej kultúry hrádok opevnený valom.

Hrádok poskytoval ochranu obyvateľom osady v katastri Vrania. Osídlenie zaniklo v prvých desaťročiach n.l., Brodnianka bola osídlená v slovanskom období. Kysucká (Brodnianska) brána je esteticky pôsobivým vchodom do Kysuckej kotliny z juhovýchodnej strany. Prechádza ňou cestná a železničná komunikácia a preteká rieka Kysuca.

kysucka brana zamykanie v

Zamykanie sa každoročne koná 17. novembra

Turistický oddiel Manin Považská Teplá pravidelne už roky organizuje odomykanie a zamykanie Maninskej úžiny, kde občas chodí aj náš oddiel. Predseda oddielu ŠKT KNM František Žabka si povedal pred 20-tými rokmi: Aj my dolné Kysuce máme krásnu bránu a to ,,Kysuckú bránu´´. Musíme ju aj my odomykať až nie je stále zamknutá ako stará dievka, a tak sa aj stalo.

Je to už 20 rokov keď pravidelne na prvého mája ju odomykáme na vrchole Rochovica a zamykáme 17. novembra na vrchole Brodňanka. Odomyká sa trasou z obce Rudina cez Závršie na vrchole Rochovica a do Rudinky a zamyká sa z obce Radola cez Snežnicu na vrchol Brodňanka a do Rudinky. Tu sa na prvého mája tancuje a bozkáva pod čerešňami až láska kvitne a 17. novembra zasa sa lúčime s letnou turistickou sezónou (a tešíme sa už zasa na krásny prašanový ľahký trblietavujúci sniežik a bežky), obyčajne nám tu prichystajú aj nejaké prekvapenie.

Aj tento rok sme zamykali 20. krát. Počasie bolo tak akurát aj tak, aj onak, ale počasie je vždy dobré, len turista je zle oblečený, ale hlavne že všetci odolali Covid víru, lebo sme boli na vakcínu v najzdravšej lekárni: LES A KOPEC. Užiť vakcínu v dvojitej dávke – zdravý pohýb + čistý horský vzduch, doporučenie – užívať pravidelne v najsilnejších dávkach, tak ho spolu zničíme, turisti!

Nechýbal ani veršík na rozlúčku:

BRODŇANKA 2021

Na Brodňanku beží krásna srna za ňou zdatný jeleň,
padá zlaté lístie a je tu krásna jeseň.
Krásavice Brodňanka, Rochovica  a rieka Kysuca,
je to krásna Kysucká svätá horská trojica.
Nariadenie, kopce pre Covid zamknúť bránu dostali,
všetky kopce sa tomu chechtali.
Tak ako sa stratil bývalý komunizmus,
stratí sa aj tento protivný covíd vírus.
Treba kľúčom každého buchnúť po hlave,
až rozmýšľa a má myšlienky krásne a zdravé.
Aj vtáky a dierky nech si už oddýchnu,
a snehové vločky nech kopce už prikryjú.

Teodor Bráciník

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať