Tip na výlet – z najvyššie položeného slovenského hradu priamo do termálneho jazierka

Tip na výlet – z najvyššie položeného slovenského hradu priamo do termálneho jazierka

Liptovský hrad bol najvyššie položeným hradom na Slovensku. Vypína sa na vrchu Sestrč nad obcami Kalameny a Bukovina. Výhľad z tohto kopca v Chočských vrchoch umožňoval strážiť dôležitú obchodnú cestu idúcu z juhu, cez Liptov, pokračujúcu na Oravu až do Poľska. Tento výhľad si môžete vychutnať aj Vy, dokonca v spojení s kúpaním v minerálnom prameni zadarmo.

K zrúcanine Liptovského hradu sa dá dostať dvomi cestami z obce Kalameny alebo z obce Bukovina. Odporúča sa skôr cesta z obce Kalameny. Auto môžete nechať na okraji obce Kalameny. Ak idete v sezóne, tak zaplatíme parkovné, za ktoré by mala byť udržovaná cesta k jazierku a tiež poriadok. Priamo od jazierka vedie cesta na hrad po žltej alebo po modrej turistickej značke. Pre menšiu náročnosť trasy a krásne výhľady odporúčame trasu po žltej značke. Od  jazierka stúpate strmou cestou najprv lesom, neskôr po lúke do Sedla pod Kráľovou. Môžete si urobiť krátku prestávku na polceste k hradu.  Potom pokračujete riedkym lesom nahor po dobre vyznačenej trase. Posledný úsek na hrad absolvujete po rebríku. V minulosti na tento účel slúžila dolná brána.

Dostanete sa k ruinám hradu, ktorý dal postaviť kráľ Belo IV v 13.storočí. Bol viackrát zničený, následne opravený a rozšírený. Od roku 1340 bol sídlom Liptovskej župy. Po potlačení protikráľovského sprisahania v roku 1471 hrad dobyl kráľ Matej Korvín a nechal ho úplne zničiť. Dochovala sa z neho len časť múra pod previsom zatrávnenej zeminy. V súčasnosti môžeme na hrade vidieť repliky vstupných brán, zakonzervované časti múrov, starú cisternu a krásne výhľady na takmer celú bývalú Liptovskú stolicu. Z ruín hradu sa vám naskytne úžasný výhľad na celý Liptov. Túra sa dá zvládnuť do 2 hodín tam aj naspäť a  je vhodná aj s menšími deťmi. S deťmi sa dá sa zvládnuť do 3 hodín.

Tip na záver –  určite vyskúšajte kúpanie v prírodnom termálnom jazierku v Kalamenoch na začiatku turistickej trasy. Voda prúdiaca z hlbín má 33 stupňov celzia, čo umožňuje pohodlné kúpanie i v chladnom zimnom období. Kúpanie v jazierku s termálnou vodou je najlepšie skoro ráno, kedy je voda úplne číra.

 

 

 

 

 

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať