Ústne maturity absolvuje v Žilinskom kraji len 60 žiakov

Ústne maturity absolvuje v Žilinskom kraji len 60 žiakov

V 59 župných stredných školách bolo v roku 2020 celkom 4447 maturantov. 98.6% z nich absolvovalo maturitnú skúšku administratívnym spôsobom a maturitné vysvedčenie majú už vo svojich rukách. O vykonanie bežnej ústnej maturity požiadalo 60 žiakov.

V rámci bezpečnostných opatrení v súvislosti s pandémiou rozhodlo Ministerstvo školstva SR, že klasická forma maturitných skúšok tento rok nebude, respektíve bude dobrovoľná. Výslednú maturitnú známku získali študenti ako aritmetický priemer známok z daného predmetu alebo skupiny príbuzných predmetov, pričom sa do priemeru započítavajú koncoročné známky zo všetkých ročníkov a polročné známky z posledných dvoch ročníkov.

Zabojovať o známku z maturity sa rozhodlo 60 stredoškolákov zo 17 župných stredných škôl. Časť z nich už skúšku dospelosti zložila za prísnych hygienických opatrení podľa pokynov hlavného hygienika SR a tí ďalší maturujú v týchto dňoch. ,,28 žiakov sa rozhodlo pre túto možnosť, pretože neboli spokojní s vypočítaným hodnotením a výslednou známkou. Išlo o snahu zlepšiť si známku v predmetoch slovenský jazyk, matematika, anglický, nemecký a francúzsky jazyk,” priblížila riaditeľka odboru školstva a športu ŽSK Janka Školová.

Ďalších 27 žiakov sa ešte v septembri prihlásilo na konanie maturitnej skúšky z jazyka na vyššej úrovni B2, než ako je na stredných odborných školách požadovaná (B1). Preto požiadali o ústnu maturitu. Vo všetkých prípadoch išlo o skúšku z anglického jazyka.

Piati žiaci požiadali o maturitu z dobrovoľného, piateho predmetu, rovnako išlo o cudzie jazyky – nemčinu a ruštinu.

Ústne maturity na župných školách budú ukončené 9. júna, kedy budú maturitnú skúšku skladať žiaci zo Strednej zdravotnej školy v Liptovskom Mikuláši.

Zdroj: ŽSK

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať