ÚVN v Ružomberku otvorila pavilón pre pacientov s koronavírusom

ÚVN v Ružomberku otvorila pavilón pre pacientov s koronavírusom
Foto: ÚVN

Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – FN zriadila v nevyužívaných priestoroch bývalej polikliniky pavilón na hospitalizáciu pacientov s nákazou COVID-19. K dispozícii má 42 lôžok, z toho 13 aj s možnosťou napojenia pacientov na umelú pľúcnu ventiláciu. Nový COVID-ový pavilón dnes slávnostne otvoril minister obrany SR Jaroslav Naď spolu so štátnym tajomníkom rezortu Marianom Majerom a riaditeľom ÚVN SNP Ružomberok brig. gen. MUDr. Vladimírom Lengvarským.

„Pavilón pre hospitalizáciu pacientov s COVID-19 sa nám podarilo dokončiť v naozaj správnom čase. Počty potvrdených prípadov nákazy stúpajú nielen v spádovom regióne Liptov a Orava, ale aj na celom Slovensku. Aj toto je preto ďalší krok, ktorým chceme ako rezort prispieť k zvládnutiu situácie s pandémiou a zabezpečiť našim občanom naozaj kvalitnú a dostupnú zdravotnú starostlivosť,“ vyzdvihol minister obrany Jaroslav Naď s tým, že rezort je v prípade potreby pripravený posilniť kapacity nemocnice napríklad nasadením zdravotníkov a vojakov z radov Ozbrojených síl SR.

Nový pavilón sa nachádza v dlhodobo nevyužívanej budove bývalej polikliniky, ktorá kvôli tomu prešla rekonštrukciou. Jeho súčasťou sú tri podlažia. Prvé z nich, s deviatimi lôžkami, je určené pre pacientov s ľahším priebehom ochorenia. „Na druhom podlaží je pre pacientov, ktorých zdravotný stav si vyžaduje intenzívnu starostlivosť, pripravených 13 lôžok s možnosťou napojenia na umelú pľúcnu ventiláciu, monitormi vitálnych funkcií, ako aj stojanmi s  infúznymi a injekčnými dávkovačmi. Každé lôžko je tiež vybavené elektrickou chirurgickou odsávačkou sekrétov,“ priblížil riaditeľ Ústrednej vojenskej nemocnice SNP v Ružomberku brig. gen. MUDr. Vladimír Lengvarský. Pre pacientov bez nutnosti intenzívnej starostlivosti je na nadzemnom podlaží  pripravených ďalších 20 lôžok s motormi vitálnych funkcií.

Do COVID-ového pavilónu dočasne presťahuje klinika infektológie, ktorej priestory čaká kompletná rekonštrukcia. Následne sa klinika vráti do svojich pôvodných priestorov a COVID-ový pavilón bude slúžiť ako záložný. V budúcnosti bude budova slúžiť v prípade akejkoľvek aktivácie pandemického plánu –  aj pre iné nákazy alebo potrebu izolácie väčšieho množstva pacientov, prípadne na observačné pobyty príslušníkov OS SR.

Celkové náklady na rekonštrukciu COVID-ového pavilónu predstavujú sumu 1,3 milióna eur, pričom iba samotné prístrojové vybavenie v pavilóne stálo takmer 460 000 eur. Od Ministerstva zdravotníctva získala ÚVN SNP Ružomberok- FN 18 pľúcnych ventilácií – z nich 14 kusov (1 kus je záložný) sa nachádza v COVID-ovom pavilóne a zvyšné 4 sú umiestnené na Klinike anesteziológie a intenzívnej medicíny.

Zdroj: ÚVN Ružomberok

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať