V ankete TOP lekári Slovenska má UNM dvoch víťazov

V ankete TOP lekári Slovenska má UNM dvoch víťazov
Foto: UNM

Aktuálny 6. ročník ankety TOP lekári na Slovensku je pre Univerzitnú nemocnicu Martin mimoriadne úspešný. Zo siedmich nominácii sa UNM podarilo víťazstvo až v dvoch kategóriách. V odbore patológia a súdne lekárstvo zvíťazil prof. MUDr. Lukáš Plank, CSc. a v špecializácii gastroenterológia bola ocenená doc. MUDr. Zuzana Havlíčeková.

Martinská nemocnica sa vďaka dvom víťazom stala najúspešnejším zdravotníckym zariadením v tohtoročnej ankety TOP lekári Slovenska. Za víťazov hlasovali nie len odborníci, ale aj verejnosť a čitatelia Zdravotníckych novín. Slávnostné odovzdávanie cien sa konalo minulý týždeň. Lekári si ocenenia prevzali z rúk generálneho riaditeľa poisťovne Dôvera Martina Kultana a šéfredaktorky Zdravotníckych novín Kataríny Lovasovej.

Zaujímavosťou je, že docentku Zuzanu Havlíčekovú do ankety nominovala mamička pacientky, o ktorú sa gastroenterologička Kliniky detí a dorastu UNM starala. Lucka sa narodila predčasne v 34. týždni a kvôli rôznym zdravotným komplikáciám ju previezli zo žilinskej nemocnice do Bratislavy a následne do Martina. Keďže dlhodobá medikamentózna liečba spôsobila dievčatku cirhózu pečene, jej jedinou záchranou bola transplantácia. No prognózy neboli vôbec dobré a lekári pripravovali maminku na najhorší scenár. V UNM bola maličkej pacientke ihneď ako hematológ a gastroenterológ pridelená doc. Havlíčeková.

„Ktorá začala intenzívne pripravovať dcérku na možnú transplantáciu. Strávila mnohé hodiny písaním súhrnnej správy a komunikáciou s centrami, za čo som jej veľmi vďačná. Je to človek, ktorý obetoval svoj život svojmu povolaniu a berie ho ako poslanie. Aspoň tak som to za tie roky vnímala,“ napísala mama malej Lucky v liste, ktorý adresovala Zdravotníckym novinám. „Pani doktorku som mala šťastie spoznať a sledovať jej prácu po dva roky. A veľmi ju obdivujem. Koľkokrát prichádzala do práce skoro ráno a odchádzala neskoro v noci. Slúži chorým deťom veľmi dobre. Ako profesionál je vo svojom obore žiadaná a ja som jej vďačná, že sa ujala našej dcéry a urobila všetko preto, aby mohla byť transplantovaná,“ napísala k nominácii doc. Havlíčekovej maminka, ktorá z podobných dôvodov do ankety nominovala aj MUDr. Jána Miklera, PhD., vedúceho lekára Oddelenia pediatrickej intenzívnej medicíny Kliniky detí a dorastu. Napriek tomu, že jej dcérka nakoniec svoj boj prehrala, Luckina mama ocenila snahu lekárov, profesionálny a zároveň veľmi ľudský prístup. Víťazstvo no najmä nominácia doc. Havlíčekovú nesmierne potešili. „Do ankety ma nominovala matka pacientky a o to viac bola už samotná nominácia pre mňa uznaním, ktoré si veľmi vážim. Nie je však len ocenením mojej práce, ale celého kolektívu lekárov a sestier Kliniky detí a dorastu, ktorí sa starali nielen o Lucku, ale neustále sa snažia, aby starostlivosť o deti bola čo najlepšia,“ uviedla k oceneniu docentka Havlíčeková.

Prednostu Ústavu patologickej anatómie prof. MUDr. Lukáša Planka, CSc. do ankety TOP lekári Slovenska nominoval výbor Slovenskej spoločnosti patológov, čo je organizačná zložka Slovenskej lekárskej komory. „Samozrejme, že každé ocenenie poteší. Musím povedať, že v kategórii, v ktorej som bol nominovaný, súťažilo veľa dobrých a špičkových patológov. Ocenenie nepatrí len mne, ale celému kolektívu, s ktorým pracujem. Nehovorím to ako klišé, ale je to fakt,“ povedal k víťazstvu.

Profesor Plank okrem iného vedie Expertízne konzultačné centrum bioptickej diagnostiky lymfoidných nádorových ochorení a ďalších zriedkavých ochorení, v ktorom realizujú diagnostiku onkologických pacientov z celého Slovenska. Ako jediný slovenský patológ sa podieľal na vzniku medzinárodnej Encyklopédie patológie. Za svoje úspechy bol v roku 2018 ocenený  Krištáľovým krídlom v kategórii Medicína a veda aj Cenou za celoživotné zásluhy v oblasti vedy a techniky za rok 2019.

Zdroj: UNM

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať