V dolnokubínskej ZŠ P. Škrabáka majú novú odbornú učebňu s 3D tlačiarňou

V dolnokubínskej ZŠ P. Škrabáka majú novú odbornú učebňu  s 3D tlačiarňou
Foto: Mesto Dolný Kubín

Základná škola Petra Škrabáka v Dolnom Kubíne sa môže pochváliť novou odbornou učebňou informačno-komunikačných technológií. Do užívania im ju odovzdal vo štvrtok 11.6. primátor mesta Ján Prílepok s riaditeľkou školy Magdalénou Kubisovou. Určená bude hlavne pre žiakov  na skvalitnenie zručností a kompetencií v súlade s požiadavkami trhu práce a budúcej profesijnej orientácie. Vybudovanie učebne stálo viac ako 25 600 eur.

„Som rád, že sa nám podarilo vybudovať špičkovú modernú učebňu, ktorá bude vytvárať priaznivé prostredie pre rozvoj kreativity našich žiakov a má tiež potenciál ich nadchnúť pre ďalšie smerovanie v oblasti moderných technológií. Zároveň ma teší, že okrem žiakov bude môcť túto učebňu využívať aj verejnosť, napríklad aj klienti z Domova dôchodcov, s ktorými naša škola dlhodobo úzko spolupracuje,“ povedal Ján Prílepok, primátor mesta.

Odborná učebňa bude vybavená 17 počítačmi pre žiakov a troma pre učiteľov, novým interiérovým zariadením, interaktívnym projektorom, projekčnou tabuľou, multifunkčnou tlačiarňou, 3D tlačiarňou a aj školským serverom, vrátane softvérového vybavenia. Okrem toho škola zakúpila zo svojho rozpočtu 11 ďalších staníc pre žiakov s nábytkom a rozšírením licencií pre kompletné využívanie učebne. „Pre našu školu vybudovanie tejto učebne znamená veľa, pretože žiaci v tomto pretechnizovanom svete si zlepšia kľúčové kompetencie, naučia sa nielen komunikovať, ale bezpečne komunikovať cez internet a dostanú sa k informáciám potrebným pre ďalší rozvoj,“ ozrejmila Magdaléna Kubisová, riaditeľka školy.

Počas koronakrízy, kedy boli školy zatvorené sa vyučovanie presunulo na internet. ZŠ Petra Škrabáka nebola výnimkou. „„V rámci Covidu-19, niektorí žiaci aj pedagógovia mali problémy priamo so vzdelávaním a práve takáto učebňa im pomôže do budúcnosti sa dovzdelávať v týchto zručnostiach. Učitelia majú plnú kontrolu nad prácou žiakov, môžu definovať, na aké stránky budú pristupovať na internete a viacerým žiakom naraz pomáhať súčasne alebo jednotlivo. Môžeme tiež vzdelávať celý kolektív pedagógov a zdokonaľovať sa v určitých zručnostiach v práci s informačnými technológiami, vo využívaní E-vzdelávania,“ doplnila riaditeľka školy.

Podľa správcu počítačovej siete Róberta Kaučiarika, pri technológii ZEROclient už nie je pre každého žiaka potrebný samostatný počítač, notebook alebo tablet. Výpočtový výkon pre celú triedu dodáva jeden výkonný server, ktorého rozmery nepresahujú rozmery klasického počítača. Namiesto počítača alebo notebooku má každý žiak na monitore len malú krabičku s názvom ZEROclient, do ktorej je pripojená myš a klávesnica. „Znižuje sa tým tepelná záťaž počítača, takže sa nevíri prach a zabraňuje sa aj šíreniu vírusov, momentálne napríklad nového koronavírusu,“ ozrejmil Kaučiarik.

Vybudovanie učebne stálo viac ako 25 600 eur. Škola uspela s projektom vo výzve a Ministerstvo poľnohospodárstva a rozvoja vidieka SR naň poskytlo nenávratný finančný príspevok 16 101 eur. Škola vyčlenila ďalších 9 591 eur.

Základná škola Petra Škrabáka v Dolnom Kubíne je zameraná na regionálnu výchovy a dlhú tradíciu má aj v projekte Zelená škola, ktorý je orientovaný na environmentálnu výchovu a trvalo udržateľný život. Okrem toho realizovala aj projekt Pozvime prírodu do záhrady, ktorý má viesť žiakov k trvalému záujmu o pestovanie rôznych plodín a k starostlivosti o záhradu. Škola bola okrem týchto projektov úspešná i v grantovom programe Zelené vzdelávanie, kde si žiaci vytvorili v záhrade školy alternatívnu učebňu, ktorá je zameraná na využitie obnoviteľných zdrojov energie. Momentálne školu navštevuje 420 žiakov a pracuje v nej 53 zamestnancov.

Audio: Primátor mesta, Ján Prílepok

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať