V Dolnom Kubíne bude počas Dušičiek osem cintorínov otvorených nonstop

V Dolnom Kubíne bude počas Dušičiek osem cintorínov otvorených nonstop

S blížiacim sa Sviatkom všetkých svätých a Pamiatkou zosnulých počíta dolnokubínska radnica so zvýšenou návštevnosťou cintorínov. Samospráva má v správe osem cintorínov, ktoré počas nasledujúcich dní budú otvorené nonstop.

 

„S prípravami na blížiace sa sviatky sme začali už minulý týždeň. Postupne zhrabávame lístie, ktoré popadalo zo stromov na cintorínoch a následne ho odvážame na zberný dvor,“ povedal Miroslav Kosmeľ, vedúci odboru dopravy a miestneho hospodárstva na Mestskom úrade Dolný Kubín.

 

Technické služby všetky cintoríny priebežne monitorujú a udržiavajú. „Cintoríny chceme ešte teraz posledný raz pokosiť, vyhrabať lístie, spraviť bežné údržby, aby sme boli pripravení na Dušičky. Momentálne sme boli nútení aj odstaviť vodu, lebo už boli prvé mrazy. Ak nám to bude dovoľovať počasie, tak na sviatky by sme ešte vodu chceli spustiť,“ ozrejmil Pavol Heško, konateľ Technických služieb Dolný Kubín.

 

 

Ľudia už v týchto dňoch čistia miesta posledného odpočinku svojich blízkych. O pietne miesta sa starajú aj aktivační pracovníci mesta, ktorí  tiež zametajú lístie a kosia trávu.

 

Radnica myslí aj na skoršie stmievanie. „Na všetkých mestských cintorínoch bude verejné osvetlenie fungovať v režime bežného verejného osvetlenia v meste. Plán je, že takto bude svietiť ešte dva týždne po sviatkoch. Dôvodom je, že ľudia často navštevujú cintoríny aj po Dušičkách,“ konštatoval Kosmeľ.

 

Po minulé roky mesto zabezpečovalo v celom meste bezplatnú Mestskú autobusovú dopravu. Tento rok sa vzhľadom k pandemickej situácii rozhodla samospráva túto službu neponúknuť, aby sa ľudia nezhromažďovali a využili radšej individuálnu dopravu. „Ľudia by mali zvážiť, aj vzhľadom na aktuálnu situáciu, či navštívia cintoríny a aký prostriedok dopravy využijú. Vzhľadom na očakávaný veľký počet návštevníkov na osobných motorových vozidlách, prosíme všetkých vodičov, aby predovšetkým pri parkovaní rešpektovali pokyny hliadok mestskej a dopravnej polície,“ upozornil Kosmeľ.

 

Keďže počas sviatkov sa tradične očakáva väčšia frekvencia obyvateľov na cintorínoch a s tým spojené množstvo odpadu, budú aj tento rok k dispozícii okrem veľkoobjemových kontajnerov aj nádoby na biologicky rozložiteľný odpad či separovaný zber. Podľa slov Kosmeľa budú Technickými službami za účelom navýšenia kapacity doplnené na všetkých cintorínoch nádoby na odpad. „Chceli by sme upozorniť a poprosiť návštevníkov cintorínov, aby odpad odkladali na určené miesta, ktoré budú pravidelné vysypávané,“ doplnil.

Na bezpečnosť budú počas týchto sviatkov dohliadať okrem štátnej polície aj hliadky Mestskej polície Dolný Kubín. Hliadky budú vo zvýšenom nasadení najmä v okolí cintorínov. Zástupca náčelníka mestskej polície Branislav Medvecký upozorňuje ľudí, aby si počas návštevy cintorína dávali pozor na osobné veci a dbali o svoju bezpečnosť. „Upozorňujeme návštevníkov cintorínov, aby si nenechávali kabelky a cennosti v aute či bez dozoru. Môžu sa stať ľahkou korisťou pre zlodejov,“ konštatoval Medvecký.

Mesto Dolný Kubín v súčasnosti spravuje celkom osem cintorínov s viac ako 3 650 hrobovými miestami. V dolnooravskej metropole je pochovaný napríklad slovenský básnik a autor slovenskej hymny Janko Matúška, najväčší slovenský básnik Pavol Országh Hviezdoslav a iní velikáni, ktorí boli významní či už pre slovenské alebo dolnokubínske dejiny.

 

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Monika Ondrušová
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať