V Dolnom Kubíne sa ani budúci rok ceny tepla nebudú zvyšovať

V Dolnom Kubíne sa ani budúci rok ceny tepla nebudú zvyšovať

Dolnokubínska mestská spoločnosť TEHOS ani v roku 2022 nezvýši cenu tepla svojim odberateľom. Jej vedeniu sa podarilo ešte pred celoeurópskym zdražovaním energií zazmluvniť dodávky plynu a drevnej štiepky za nižšie ceny.  Vďaka tomu  ostáva pôvodná cena, ktorá bola schválená na rok 2021.

„Podarilo sa nám zazmluvniť dodávky plynu a biomasy ešte v čase, keď tie ceny boli oveľa priaznivejšie. Aj vďaka tomu vieme garantovať, že nebudeme zvyšovať cenu tepla ani budúci rok,“ povedal Ján Prílepok, primátor mesta.

V meste dodávku tepla na kúrenie zabezpečuje mestská spoločnosť TEHOS pre viac ako 120 bytových domov a 4 453 bytov. Využívajú na to sedem kotolní, z toho sú tri čisto na plyn (Obrancov mieru, Ťatliakova a Banisko) a štyri ďalšie sú kombinované s drevnou štiepkou. „Najmä vďaka biomase už dnes patríme medzi tých lacnejších dodávateľov tepla na Slovensku,“ doplnil primátor.

TEHOS z viac ako 80% spaľuje drevenú štiepku. „Čiže to množstvo plynu, ktoré teraz vyletelo do veľkých výšin je u nás minimálne. Z celkovej výroby tepla je to od 15 do 20 percent,“ ozrejmil Stanislav Vilček, konateľ spoločnosti TEHOS s.r.o..

V Dolnom Kubíne kombinujú plyn s drevnou štiepkou. Výpomoc štiepkou nie je však jediný dôvod. Mestská spoločnosť sa snaží investovať do modernizácie potrubia, kde môže najčastejšie dôjsť k úniku tepla. „Postupne sa snažíme modernizovať všetky potrubia v celom meste, kde preferujeme predizolované rúry. Urobilo sa preto hydraulické vyregulovanie primárnych rozvodov, aby sa znížili straty v rozvodoch a ďalšie opatrenia, ktoré by mali priniesť zníženie nákladov. Robili sme napríklad aj výmenu časti najstaršieho potrubia v Dolnom Kubíne, kde sme použili plastové potrubie s nízkymi stratami a malým počtom zvarov,“ objasnil Vilček.

Zmeny čakajú odberateľov na sídlisku Bysterec, nie v cenách, ale v technológii. Spoločnosť TEHOS ešte na aprílovom mestskom zastupiteľstve v roku 2019 predstavila investičný zámer, v ktorom chce modernizovať tepelnú sústavu, s cieľom zvýšiť energetickú efektívnosť a účinnosť centralizovaného zásobovania teplom na Bysterci. Realizáciu zámeru prekazil COVID-19, no v roku 2022 by mala byť modernizácia tepelnej sústavy realitou. „Modernizácia sa skladá z dvoch častí. Jedna časť sú rozvody. Týka sa to napríklad troch bytoviek na ulici Na Sihoti, ktoré sú z opačnej strany pripojené. Tie sa pripoja priamo zo strany od mosta od hlavnej cesty, čím sa znížia straty a zníži sa prevádzková teplota v primárnom rozvode a zvýši sa komfort týmto trom bytovkám.  Pretože, aby sme to dokúrili, tak sme zvyšovali teplotu v rozvode, aby mali dostatok tepla. Toto sa odbúra,  zníži sa teplota v rozvode a znížia sa straty. Druhá časť je meranie a regulácia, kde všetky tieto kompaktné odovzdávacie stanice tepla, ktoré sú na Bysterci budú ovládateľné z jedného miesta. To znamená, že z dispečingu na kotolni Bysterec bude možné tieto kompaktné odovzdávacie stanice tepla zapínať, vypínať, prestavovať či kontrolovať. Ušetrí sa obchádzková činnosť. Fyzicky tam bude musieť prísť pracovník iba vtedy, keď bude potrebná revízia alebo oprava,“ vysvetlil konateľ spoločnosti TEHOS s.r.o.

Investičný zámer spoločnosti by mal byť financovaný z nenávratných finančných prostriedkov z výzvy Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry. Tá by mala TEHOSU preplatiť 80 percent výdavkov na modernizáciu tepelnej sústavy.  „Zmluva je podpísaná a schválená vo výške cca 80% z celkovej hodnoty. Aktuálne prebieha verejné obstarávanie, tak neviem aká hodnota sa vygeneruje. Počíta sa s rozpočtom 1,6 až 1,7 milióna eur.  Termíny máme dané z riadiaceho orgánu a práce musia byť ukončené do 31. decembra 2022,“ doplnil Stanislav Vilček, konateľ spoločnosti TEHOS s.r.o.

Podľa Vilčeka ešte pripravujú vysoko účinnú výrobu tepla a elektriky na sídlisku Bysterec a Matúškovej  ulici. „Ide o kogeneračné jednotky určitého výkonu, kde okrem tepla bude ešte aj výroba elektriky. Chceme sa uchádzať o podporné služby. Okrem toho sme inštalovali diaľkové odpočty (IoT) všetkých meradiel okrem sídliska Bysterec. Skúša sa online fakturácia cez tieto meradlá,“ uzavrel Vilček.

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať