V Dolnom Kubíne vznikla petícia za záchranu Dolnooravskej nemocnice s poliklinikou

V Dolnom Kubíne vznikla petícia za záchranu Dolnooravskej nemocnice s poliklinikou

Petíciu za záchranu Dolnooravskej nemocnice s poliklinikou MUDr. L. Nádaši Jégého (DONsP) spustili organizátori vo večerných hodinách v pondelok 13. septembra. Organizátori petície žiadajú Ministerstvo zdravotníctva SR a Žilinský samosprávny kraj, aby zastavili a odmietli akékoľvek kroky smerujúce k faktickému zrušeniu ktoréhokoľvek z fungujúcich oddelení Dolnooravskej nemocnice. Týkať by sa to malo chirurgického, ortopedického, interného, gynekologicko-pôrodníckeho, neurologického, novorodeneckého a detského oddelenia. Tiež oddelenia anestézie a intenzívnej medicíny či centrálnych operačných sál. Nahradiť by ich mali oddelenia poskytujúce už len prevažne následnú a rehabilitačnú zdravotnú starostlivosť.

„Dôvodom na vznik tejto petície bol už dlhodobo pretrvávajúci stav neistoty medzi zamestnancami nemocnice, ale i obyvateľmi. Vzhľadom na výborné kvality a hodnotenia našej nemocnice nám príde až absurdné, aby sa vôbec skloňovala ako jedna z nemocníc, ktoré by mali byť de facto zrušené respektíve by mali byť zrušené jej špičkové pracoviská,“ povedal predseda petičného výboru a  primátor mesta Ján Prílepok.

Dodal, že je preto dôležité, aby petíciu podpísalo čo najviac ľudí. Podpísať ju môžu nielen občania mesta Dolný Kubín a dolnokubínskeho okresu, ale aj občania z celého Slovenska. K dispozícii na podpis je buď papierový petičný hárok alebo ju ľudia môžu podporiť online na stránke www.peticie.com. „Za posledných 12 hodín od spustenia petície ju cez internetovú stránku www.zachranmenemocnicu.sk podporilo viac ako 1 500 ľudí. Okrem toho budú podpisy zbierať aj dobrovoľníci v uliciach Dolného Kubína,“ vysvetlil primátor s tým, že do petície sa môžu zapojiť osoby akejkoľvek štátnej príslušnosti, ktorí do tabuľky uvedú svoje meno, priezvisko, trvalý pobyt a podpis. Petíciu môžu podporiť aj občania mladší ako 18 rokov, pokiaľ textu petície rozumejú.

Zachovanie odborných oddelení Dolnooravskej nemocnice, ktoré v nej majú nezastupiteľné miesto, podporujú aj starostovia Dolnej a minimálne časť Bielej Oravy. Po ich zrušení by došlo k významnému obmedzeniu základnej a veľmi potrebnej zdravotnej starostlivosti v rámci regiónu. „Napríklad onkologická chirurgia poskytovala operácie aj počas pandémie. Ak by sa zmenila na nemocnicu posledného typu, došlo by k zrušeniu väčšiny oddelení. Skončila by chirurgia, ortopédia, detské, interné, pôrodnica, gynekológia či neurológia, pričom všetky fungujú výborne,“ ozrejmil Prílepok.

Nemocnica je relatívne mladá a jej výhodou je aj kompaktnosť budovy. Má výborné hospodárenie a v porovnaní so štátnymi nemocnicami sa už nezadlžuje. „Jej opodstatnenie potvrdzuje nadpriemerné využitie lôžok takmer na 75 percent, pričom slovenský priemer je pod 60 percent. Taktiež vysoký počet ukončených hospitalizácii a aj veľmi dobré hospodárenie, kde už dlhodobo nedochádza k jej zadlžovaniu a z vlastných zdrojov investuje do svojej modernizácie. Pri zhodnotení týchto faktov je absurdné, že by niekto mohol pripustiť jej preradenie do nižšieho stupňa. Využívajú ju nielen pacienti oravského regiónu, ale viaceré jej odborné pracoviská sú vyhľadávané aj pacientami zo širokého okolia,“ konštatoval primátor mesta

Avizovanou optimalizáciou siete nemocníc hrozí transformácia dolnooravskej nemocnice z úrovne „Regionálna“ na úroveň „Komunitná“, čo by znamenalo faktické zrušenie menovaných fungujúcich oddelení DONsP. V praxi by to znamenalo transformáciu viacerých oddelení, nemocnica by poskytovala už len následnú a rehabilitačnú starostlivosť, urgentnú ambulantnú starostlivosť či jednodňové zákroky, psychiatrickú a lôžkovú starostlivosť, čím by došlo k zásadnému obmedzeniu dostupnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti v celom regióne Oravy s takmer 140 000 obyvateľmi.

Nemocnica má dlhodobo výborné výsledky, čo pravidelne potvrdzuje aj nezávisle odborné hodnotenie INEKO. Naposledy tak dolnooravská nemocnica skončila v roku 2020 ako 6. najlepšia všeobecná nemocnica v SR a tiež ako najlepšia v Žilinskom samosprávnom kraji. „To, v akom stave sa nachádza, je zásluhou usilovnej a systematickej práce všetkých zamestnancov nemocnice, ale aj kolegov z odboru zdravotníctva na úrade Žilinského samosprávneho kraja. Práve vďaka nim sa naša nemocnica dlhodobo umiestňuje na významných miestach medzi najlepšími všeobecnými nemocnicami na Slovensku. Za ich nasadenie aj počas pandémie im veľmi pekne ďakujem,“ dodal Prílepok.

Zdroj: Martin Buzna, Mesto Dolný Kubín

Monika Ondrušová
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať