V Liptovskej galérií Petra Michala Bohúňa bude sprístupnená výstava Ľudmily Machovej

V Liptovskej galérií Petra Michala Bohúňa bude sprístupnená výstava Ľudmily Machovej
Foto: Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa

V Liptovskej galérií Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši bude sprístupnená výstava Ľudmily Machovej. Výstava bude prístupná od  7.10.2020 – 27.2.2021.

V najnovšom výstavnom projekte nazvanom Antinomický vzťah sa maliarka Ľudmila Machová zameriava na hľadanie odpovedí na otázky týkajúce sa hraníc osobného a verejného priestoru, ambivalentného vzťahu človeka k prírode, väzieb medzi subjektom a objektom, deštrukcie a vzniku artificiálnych podôb krajiny.

Pre sériu malieb a objektov doplnených o video a experimentálnu zvukovú kompozíciu je príznačná práca s nájdeným umelým odpadom, akým sú polystyrénové a penové obaly chrániace úžitkové predmety pred ich poškodením. Niektoré maľby v rámci série poníma ako klasický závesný obraz, iné zase „rámuje“ alebo vkladá do umelých materiálov.

Objekty Machová vytvára z nájdených umelých materiálov a ukrýva do nich prírodné časti v podobe kameňov a úlomkov dreva. Pracuje s fragmentami z rôznych prostredí, z okolia Liptovského Mikuláša, sútoku riek Belá a Váh, z neďalekého prírodného bridlicového kameňolomu alebo aj z okolia Dunaja.

Súbor Antinomický vzťah uzatvára videozáznam rozkladania a znovuskladania kamennej bridlice odkazujúci k cyklu prírody a jej procesom – vzniku, rastu, degenerácie, rozpadu, zániku a znovuzrodeniu.

Realizáciu diel autorky Ľudmily Machovej z verejných zdrojov formou štipendia podporilFond na podporu umenia.

Ľudmila Machová (*1990) je absolventka Ateliéru maľby doc. Mgr. art. Klaudie Kosziby, ArtD. (2017) a Ateliéru +- XXI prof. Daniela Fischera, akad. mal. (2015) na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Počas štúdií absolvovala stáž na Faculty of FineArtsUniversity of Porto v Portugalsku. Má za sebou viacero skupinových aj samostatných výstav na Slovensku aj v zahraničí. V roku 2017 a 2018 sa stala finalistkou súťaže Maľba – Cena Nadácie VÚB. V autorskej tvorbe sa venuje maľbe a jej presahom, objektom, inštaláciám, videu a tvorbe experimentálnych zvukových kompozícií. Žije a tvorí v Bratislave.

Zdroj: Liptovská galéria

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať