V Liptovskom Mikuláši obnovili národnú kultúrnu pamiatku – pomník so sochou Michala Miloslava Hodžu

V Liptovskom Mikuláši obnovili národnú kultúrnu pamiatku – pomník so sochou Michala Miloslava Hodžu

Pri príležitosti výročia narodenia Michala Miloslava Hodžu sme zrekonštruovali pomník so sochou tohto významného slovenského dejateľa. „Som rád, že pokračujeme v obnove sôch výrazných osobností, ktoré sú spájané s dianím v Liptovskom Mikuláši. Aj takýmto spôsobom si pripomíname odkaz, ktorý nám zanechali. Minulý rok sa napríklad podarilo zreštaurovať vedľajšiu sochu Juraja Tranovského,“ uviedol primátor Ján Blcháč.

Reštaurovanie realizovala odborne spôsobilá osoba na základe rozhodnutia Krajského pamiatkového úradu v Žiline. Obnove predchádzal reštaurátorský výskum a po posúdení dokumentácie dali pamiatkari prácam zelenú. Špecializované práce trvali takmer mesiac a pol.

„Predmetom reštaurovania bola obnova kamenného podstavca, ktorý sa rozpadával, odstránenie vrstvy depozitov a zastabilizovanie deštruovanej kamennej hmoty. Písmo na podstavci očistili a farebne zvýraznili. Nasledovala farebná retuš a záverečná konzervačná úprava sochy a podstavca,“ opísala Dana Guráňová z referátu športu, mládeže a kultúry mestského úradu. Pomník so sochou je dielom akademického sochára Ladislava Polláka z roku 1950. Dielo je vytesané z pieskovca. Nachádza sa pred evanjelickým kostolom v centre mesta v blízkosti expozície Tatrín.

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať