V meste Čadca sa zvýši komfort zberu kuchynského odpadu

V meste Čadca sa zvýši komfort zberu kuchynského odpadu

Na to, aby to celé fungovalo, tak sa musí aj dôsledne triediť odpad. Čo patrí do plastov do plastov, sklo do skla, kuchynský odpad do kuchynského odpadu. Hneď, ako nám niekto hodí do kuchynského odpadu niečo iné, je to znehodnotené a máme problém. V zime odpad zamrzne, v lete spôsobuje problém s hmyzom.

Čo patrí do kontajnerov na bioodpad

Do hnedých kontajnerov patria: kvety, štiepky, piliny, pokosená tráva, malé kusy konárov, lístie, odpad z ovocia a zeleniny, burina. Nepatria sem odpady z domácností živočíšneho pôvodu, mliečne a mäsové výrobky.

Zvyšujeme hygienický štandard kontajnerových stanovíšť nášho mesta

Odvoz bioodpadu z hnedých kontajnerov je vykonávaný 1 krát v týždni. Mestský podnik služieb Čadca nádoby zamieňa za čisté a oddnes bude vlastníkom špeciálneho vysokotlakového čističa.  Tým sa zabezpečí nielen ich čistota a eliminácia nepríjemného zápachu a zvýšime hygienický štandard kontajnerových stanovíšť nášho mesta.

Zvyšujeme komfort zberu kuchynského odpadu – zakupujeme kompostovateľné vrecia 

Peter Strapáč, zástupca primátora mesta: “K zvýšeniu komfortu zberu biologických odpadov vznikajúcich v domácnostiach nám môžu poslúžiť aj kompostovateľné vrecia, ktoré po každom vyprázdnení nádoby budú nahradené novými. Investujeme do kvalitnejšieho a modernejšieho odpadového hospodárstva. Odmenou bude lepšie triedenie a spokojní občania.“

Výhody kompostovateľných vrec:

Je kompostovateľné – vrecko spoločne s nazbieraným biologickým odpadom môžeme kompostovať.

Paropriepustnosť – vrecká prepúšťajú paru (nie vodu), čím dochádza k znižovaniu vlhkosti zbieraného biologického odpadu. Tým sa znižuje aj riziko jeho hnitia a vzniku zápachu.

Jednoduchá a hygienická manipulácia – vrecko s biologickým odpadom stačí po naplnení vybrať z nádoby a vložiť do kompostoviska alebo nádoby určenej na zber biologického odpadu.

V suchom prostredí sú dlhodobo skladovateľné

Znižujú potrebu častého umývania nádob na zber biologických odpadov.

Čipovanie kontajnerov prinesie prehľad, evidenciu a kontrolu

Už v týchto dňoch sa nádoby na bioodpad umiestni nálepka s QR kódom. Čítačkou získa zvozca informáciu o obsahu nádoby, množstve a percente znečistania.

Zdroj: mesto Čadca

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať