V Mestskom divadle Žilina otvorili 29. sezónu

V Mestskom divadle Žilina otvorili 29. sezónu

Novú 29. divadelnú sezónu otvorilo Mestské divadlo Žilina 5. septembra na netradičnom mieste – streche divadla, kde sa o 18.00 hod. pre obmedzený počet divákov uskutoční komorný koncert Zuzany Mauréry v hudobnom sprievode Michala Vaňoučka a Mareka Pastírika. Koncert sa realizuje pod záštitou primátora mesta Žilina Petra Fiabáneho.

V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie presunie do balkónového foyeru. Tieto komorné koncerty pre menší počet ľudí v hudobnej dramaturgii Michala Vaňoučka budú súčasťou pravidelného programu divadla. Realizovať sa budú podľa počasia buď na streche divadla alebo v balkónovom foyeri.

V novej sezóne pripravuje Mestského divadlo Žilina 3 nové inscenácie, ktoré uvedie v slovenskej premiére. Pôvodnú hru Sám sebe sám napísala na telo súboru jedna z najmladšej generácie slovenských dramatikov a dramatičiek, Michaela Zakuťanská. Uvedieme ju v réžii českého dramatika a režiséra Jiřího Pokorného, ktorého dramatické texty aj inscenácie sú označované za prvú vlnu coolness v Čechách. Premiéra sa kvôli pandémii presunula z minulej sezóny na 28. novembra 2020 a veríme, že nám situácia dovolí ju naštudovať. Dva ďalšie premiérové tituly uvedieme až v roku 2021. Psychologický thriller Thomasa Melleho Naše fotky o sexuálnom zneužívaní na cirkevnej internátnej škole, inšpirovaný skutočnou udalosťou na Aloisiuskolleg v Bonne, uvedieme v réžii Eduarda Kudláča v apríli 2021. A na záver sezóny pripravujeme súčasnú adaptáciu románu Leva Nikolajeviča Tolstého Anna Karenina od popredného nemeckého dramatika a režiséra Armina Petrasa v réžii Mariána Amslera.

Do novej sezóny divadlo vstupuje so 14 repertoárovými titulmi. V auguste sme realizovali niekoľko preobsadzovacích skúšok. Do divadla sa po piatich rokoch vrátila Barbora Švidraňová a Ivana Kubáčková po desiatich rokoch odchádza z umeleckého súboru a od tejto sezóny bude pôsobiť ako stála členka nitrianskeho Divadla Andreja Bagara. V novej sezóne budete Ivanu Kubáčkovú môcť na žilinských doskách stále vidieť v predstaveniach inscenácií Vedľajšie účinky, Neznesiteľne dlhé objatia, Opití a Zločin a trest. Jej ostatné postavy postupne preberú Barbora Švidraňová, Kristína Sihelská a Tajna Peršić.

Vďaka podpore Nadácie Kia zakúpilo žilinské Mestské divadlo ledkové titulkovacie zariadenie, ktoré v plnej miere otestujeme už 23. septembra pri predstavení inscenácie Prachy! s titulkami pre nepočujúcich v slovenskom jazyku. Predstavenie so slovenskými titulkami pre nepočujúcich budú v programe divadla pravidelne raz mesačne. Dvere žilinského divadla sú po prázdninách opäť otvorené, tešíme sa na stretnutie s vami.

Podrobnosti o Mestskom divadle Žilina nájdete aj na www.divadlozilina.eu.

Zdroj: mesto Žilina

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať