V obci Babín sa nachádza jedinečná Galéria ľudového rezbárstva

V obci Babín sa nachádza jedinečná Galéria ľudového rezbárstva

V Babíne – obci, z ktorej pochádzal jeden z najvýznamnejších slovenských ľudových rezbárov Štefan Siváň, sa od roku 2006 nachádza unikátna stála rezbárska expozícia – Galéria ľudového rezbárstva. Sú v nej nainštalované plastiky z osemnástich rezbárskych plenérov.

K významným podobám oravskej tradičnej kultúry patrí i tradícia insitnej drevorezby reprezentovaná najmä dielom významného ľudového rezbára Štefana Siváňa st. z Babína. Ide o plastiky a reliéfy, ktoré námetom i tvarom vychádzajú z regionálneho prostredia a  pokračovaním predchádzajúcich umeleckých postupov. Sú nielen dokladom tvorivého potenciálu ľudových rezbárov, dokladom tradície, ale i základom a východiskom tvorby súčasných umelcov.

Na tejto tradícií vznikol rezbársky plenér Návraty k Siváňovcom. Po prvýkrát bol usporiadaný z iniciatívy syna – Štefana Siváňa ml. v auguste 2002 ako výsledok viacročných snáh o opätovné uchopenie rezbárskej tradície obce a nájdenia pravého miesta pre konfrontáciu ľudových umelcov. „Vtedy sa na dvore pri drevenici deda Siváňa stretlo niekoľko rezbárov, najmä z Oravy, aby počas daždivého týždňa vytvorili prvé plastiky vznikajúcej galérie“ – spomína na začiatky rezbárskych plenérov starosta obce Bc. Martin Matys. Za osemnásť  rokov realizácie plenéra bolo vytvorených viac ako 120 plastík. Iniciatíva obce a Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne vyústila 13. augusta 2006 do otvorenia Galérie ľudového rezbárstva v obci Babín, jedinečnej v rámci Slovenska. Obec pre túto príležitosť odkúpila a zrenovovala priestory bývalej školy. Tu sú nainštalované diela od viac ako tridsiatky slovenských, poľských a českých tvorcov a okrem tejto stálej expozície slúži galéria aj na prezentáciu ďalších výstav z oblasti ľudovej tvorby. Slovenské rezbárske umenie je zastúpené najmä rezbármi z Oravy, Liptova, Kysúc, Považia i Šariša. Expozícia sa nachádza na poschodí budovy, na jej prízemí sú vytvorené priestory na tvorbu.

Plenéry, počas ktorých tvorcovia na sochách pracujú, sa v Babíne realizujú pravidelne počas druhého augustového týždňa a sú venované pamiatke otca a syna – rezbárom Siváňovcom. Posledné roky je plenér situovaný práve do prízemia a dvora galérie.  Expozícia drevených plastík sa každoročne rozrastá o výsledky týchto tvorivých stretnutí.

Galéria ľudového rezbárstva prezentuje všetko podstatné, čo kedysi formovalo a stále formuje pohľad na ľudovú drevorezbu. Návštevník tu nájde artefakty, ktoré nie sú dielom školených majstrov umeleckého remesla, ale sú tu diela ľudových, insitných tvorcov. Ich plastiky a reliéfy sú nielen pretavením autorovej súčasnosti, ale  – a to je azda to najdôležitejšie –  symbolizujú prostredie, v ktorom vznikali a ktorým ľudia kedysi žili. Navyše, každý  majster na každej jednej soche zanechal svoj rukopis, v ktorom je badať  tvorivý proces, vychádzajúci z tradičných postupov.

Nezameniteľné znaky má najmä sakrálna tvorba, ktorá v galérii zaujíma dominantné postavenie. Práve tieto plastiky sú tvorené s najpodstatnejšími symbolmi a atribútmi, bez nadbytočných detailov. Samostatné miesto tvoria postavy do betlehema, ktoré sú stále v rezbárskej tvorbe veľmi obľúbené. V nich dostávajú biblické námety svetský charakter, ten sa premieta najmä do postáv pastierov a do zvieracích figúr. Druhou podstatnou časťou tvorby ľudových rezbárov sú prírodné námety a zobrazenia ľudí pri práci i zábave. V nich môže naplno vyniknúť individuálny prístup tvorcu, voľnosť námetu i jeho uchopenie a samotné spracovanie. Aj takýto pohľad na insitnú tvorbu ponúka Galéria ľudového rezbárstva v Babíne.

Zdroj: Miroslav Žabenský

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať