V rámci Týždňa mozgu o Alzheimerovej chorobe v Kysuckom kultúrnom stredisku

V rámci Týždňa mozgu o Alzheimerovej chorobe v Kysuckom kultúrnom stredisku

Začína nenápadne a pozvoľne, v počiatkoch si ju ani neuvedomujeme. Nepretržite sa rozvíja v priebehu niekoľkých rokov. Zhorší sa pamäť, zabúdame nedávne udalosti, mená, nie sme schopní rozpoznať známe miesta či orientovať sa v čase. Častokrát tieto príznaky príbuzní pripisujú starnutiu, stresu alebo depresii. Alzheimerova choroba je najčastejšou formou demencie a na Slovensku ňou trpí stále viac ľudí. Podľa vyhlásenia Svetovej zdravotníckej organizácie je jedným z desiatich hlavných smrteľných ochorení ľudstva. Slovenská Alzheimerova spoločnosť, Centrum MEMORY, n. o. a Neuroimunologický ústav SAV sú hlavnými partnermi Týždňa mozgu, ktorý v tomto roku prebieha od 14. do 20. marca a vo svete sa oslavuje od roku 1996.

Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, sa v tomto roku pridalo medzi takmer 60 zapojených organizácií a inštitúcií, ktoré pripravujú rôzne aktivity pre občanov práve v rámci Týždňa mozgu. Dňa 14. 3. 2022 popoludní sa konala prednáška Prevencia zdravia v reštaurácii Kolkáreň v Krásne nad Kysucou.

Počas stretnutia členov ZO JDS Krásno nad Kysucou sme v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva pripravili prednášku na tému „Alzheimerova choroba“, no pracovníčky RÚVZ v Čadci Janka Grešáková a Andrea Gerátová priniesli osvetu aj v iných oblastiach v rámci výchovy k zdraviu. Prítomným priblížili priebeh choroby, varovné signály, na ktoré treba náležite reagovať, pretože čím skôr sa zaháji liečba, tým je väčšia šanca na zmiernenie jej priebehu. Náš mozog je dôležitý orgán, ktorý ale potrebujeme aj trénovať a starať sa oň. Ako povedala počas prednášky pani Janka Grešáková: „Dôležitý je najmä pozitívny postoj – nehovoriť ja si to nezapamätám, ja to nedokážem, ale skôr sa postaviť k tomu tak, že to vyskúšam, nie som horší ako ostatní, ja to dokážem. Tiež je to koncentrácia – vedomé zameranie človeka na podstatu. Čím je človek sústredenejší, tým je jeho pamäť lepšia. Netreba sa rozptyľovať veľkým množstvom informácií, dobré je selektovať, vypúšťať informácie, ktoré nie sú pre mňa podstatné.

Prevenciou pred týmto ochorením je aj precvičovanie pamäti – aktívne sledovanie vedomostných súťaží, krížovky, sudoku, hranie jednoduchého vedomostného pexesa a iných spoločenských hier –  zamestnáme tak myseľ a trénujeme mozgové funkcie. Zabúdať nemôžeme ani na vhodnú stravu – bielkoviny, minerály, vápnik, magnézium a pod., vitamíny – najmä vitamín B. „Negatívne pôsobiace látky – nielen na náš mozog ale na celý organizmus – sú nikotín, alkohol, kofeín, nedostatok tekutín a nedostatok spánku,“ dodala Grešáková.

Všetkých prítomných prišiel pozdraviť a dámam za prednášky poďakovať primátor mesta Krásno nad Kysucou Jozef Grapa. Program svojím vystúpením spríjemnila aj heligónkarka a speváčka Sofia Králiková zo Starej Bystrice.

Veríme, že tieto zdravotné prednášky seniorom v Krásne nad Kysucou priniesli zaujímavé informácie a podnietili ich, okrem iného, venovať sa prevencii aj pre tak dôležitý orgán ľudského tela, akým je mozog.

Za spoluprácu pri príprave ďakujeme Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva v Čadci a ZO JDS Krásno nad Kysucou pod vedení predsedníčky pani Margity Ďurišovej.

Ing. Mgr. Katarína Borisová

manažér pre občianske vzdelávanie, voľnočasové aktivity a projektovú činnosť

 

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať