V Ružomberku vzniklo nové nahrávacie štúdio

V Ružomberku vzniklo nové nahrávacie štúdio
Foto: LiptovLab

Aj napriek aktuálnej koronakríze, ktorá nemalou mierou zasahuje do oblasti kultúry vzniká v centre dolného Liptova nahrávacie štúdio. Jeho zakladateľmi sú štyria mladí ľudia, ktorých pred rokmi spojila spoločná hudobnícka dráha. Dnes sa chcú presadiť na poli profesionálneho audiovizuálneho záznamu.

LiptovLab – tak znie názov nahrávacieho štúdia, ktoré oficiálne vzniklo len pred niekoľkými dňami, hoci príprava a „akustické ošetrenie“ priestorov trvala viac než pol roka. Ak si samotný názov LiptovLab rozdelíme na slová, vznikne voľne vyložené spojenie slov Liptov a laboratórium, pričom prvý názov definuje miesto pôsobenia a druhý zas miesto, kde čosi nové vzniká. V tomto prípade hudba.

Nahrávacie štúdio má dvoch zakladateľov z Ružomberka, jedného z Liptovského Mikuláša a Martina. „Chceli sme spojiť naše sily, pretože sa roky poznáme, spolupracujeme spolu a je medzi nami potrebná chémia,“ povedal Marek Masarik, jeden zo zakladateľov štúdia. Voľba napokon padla na Ružomberok, pretože v centre dolného Liptova profesionálne nahrávacie štúdio nikdy nevzniklo. „Zároveň Ružomberok leží v centre Slovenska. Nieje k nám príliš ďaleko ani z Bratislavy, ani z Košíc,“ dodal Viktor Mydlo, ďalší zo zakladateľov.

Nahrávacie štúdio chce poskytovať okrem záznamu hudobných diel aj priestor pre vysielanie živých vystúpení. „Na vzhľade sme si dali skutočne záležať, pretože aktuálny vývoj nasvedčuje tomu, že pôvodné zvukové diela na trhu postupne vytláčajú audiovizuálne, ktoré sú náročnejšie na spracovanie,“ zhodnotil trh Erik Kurej, v poradí tretí zakladateľ.

Nahrávacie štúdio oslávi svoje nulté narodeniny sériou online koncertov, ktoré prilákajú do Ružomberka skutočne zaujímavé hudobné zoskupenia. Každú druhú sobotu v mesiaci predstavia divákom dvoch zaujímavých interpretov a livestream z vystúpení poskytnú každému. „Keď sme začali uvažovať o tom, ako našu štúdiovú cestu odštartujeme, naplánovali sme si otváraciu jam session. Napokon prišla korona a tá nám skočila do našich plánov. Otváracej párty sme sa celkom nevzdali. Napadlo nám obvolať kamarátov hudobníkov a pokúsiť sa ich dostať do Ružomberka s cieľom ponúknuť divákom unikátny online zážitok a vyšlo to,“ opísal narodeninové plány Robert Gajdoš, profesionálny zvukový technik a zakladateľ štúdia. Nulté narodeniny aj vplyvom protiepidemických opatrení nabrali nový rozmer. Kultúra trpí a novovzniknuté štúdio si dáva za úlohu na to poukázať. Preto koncerty nesú názov #ajmysmetu.

Prvý zo série online minikoncertov bol už v sobotu 17. októbra o 18:00. Počas večera sa diváci môžu videlli vystúpenie skupiny Vážky a talentovaného interpreta a súčasne vychádzajúcu hviezdu hudobnej scény na Slovensku Dávida Bíleka.

Online festival budete môcť sledovať každú sobotu od 18:00.

Zdroj: LiptovLab

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať