V záhrade Živeny v Martine si môžete pozrieť drámu v piatich dejstvách s názvom Zem

V záhrade Živeny v Martine si môžete pozrieť drámu v piatich dejstvách s názvom Zem

V záhrade Živeny v Martine si môžete pozrieť drámu v piatich dejstvách s názvom Zem. Silný klasický dramatický text, ktorý je svojou témou nadčasový tvorcovia pretavili do príťažlivej javiskovej podoby s ohľadom na rešpektovanie dramatického východiska textu.

Sedliacka dráma v piatich dejstvách s názvom Zem je jedným z najprovokatívnejších, aj keď na prvý pohľad nie novátorských, textov z pera Vladimíra Hurbana Vladimírova. Hoci ide o výstavbou klasický text, zakotvený do dedinského prostredia, ponúkajúci hutné dramatické postavy, nedočkal sa bohatej inscenačnej tradície. Celkovo bol na slovenských profesionálnych javiskách uvedený len dvakrát. V. H. V. svojou drámou Zem prináša niekoľko tematických línií, ktoré sú dramaturgicky príťažlivé – okrem spomínaného pudu (ktorý sa manifestuje buď ako erotická túžba, alebo túžba po majetku) je v texte silne prítomná aj téma stretu generácií, rodičia vs. deti Juda a Zuza ako potomkovia, ktorí sa chcú vymaniť z vplyvu rodinného zázemia, resp. v mnohých ohľadoch absencie zázemia. V prípade Judy je to materiálna stránka a status miestnych čudákov, a v prípade Zuzy skryté nešťastie z otcovej posadnutosti majetkom, ktoré obe protagonistky zväzujú. Staršia generácia, ktorá so svojimi deťmi narába skôr ako s materiálom, akýmsi artiklom spoločenskej dohody, tiež nesie mimoriadne silnú tému hodnú spracovania. A téma, ktorá v dnešnej spoločnosti pálčivo rezonuje – zadlžovanie sa, skupovanie pozemkov a ustupovanie developerom si v texte Vladimíra Hurbana Vladimírova pri citlivej a nenásilne aktualizačnej koncepcii tiež nájde plnohodnotný zástoj.

Projekt VHV: ZEM, v rámci ktorého inscenácia vznikla, prepája folklórne hnutie regiónu Turiec s amatérskou divadelnou kultúrou. Súčasťou inscenácie je ľudová hudba, ktorá zastúpi celú hudobnú zložku inscenácie.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a je výsledkom spolupráce Združenia turčianskych muzikantov a Štúdia Pivnica.

Zdroj: FB/Združenie turčianskych muzikantov

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať