V Žiline bude na víkendovom testovaní k dispozícii 52 odberných miest

V Žiline bude na víkendovom testovaní k dispozícii 52 odberných miest

Mesto Žilina čaká víkendové skríningové testovanie na ochorenie COVID-19. Obyvatelia budú môcť využiť ktorúkoľvek z pripravených 52 odberných miestností v 28 rôznych lokalitách v meste.

Harmonogram testovania

Otestovaných by malo byť približne 65-tisíc ľudí vo vekovej kategórii nad 15 a do 65 rokov s trvalým pobytom v meste Žilina. Testovanie sa uskutoční počas víkendu od 23. do 24. januára. Odberné miesta budú ľuďom k dispozícii od 8.00 do 20.00 hod., s dvomi prestávkami pre testovacie tímy od 12.00 do 12.45 hod. a od 17.00 do 17.45 hod. Posledný výter v danom dni urobia zdravotníci o 19.30 hod., aby stihli testy vyhodnotiť.

Organizácia skríningových testovaní vyplýva z uznesenia vlády z nedele 17. januára, podľa ktorého bude od 27. januára pri ceste do práce či do prírody potrebný negatívny výsledok antigénového alebo PCR testu. V termíne od 18. do 26. januára sa preto na celom území Slovenska realizuje testovanie na ochorenie COVID-19. Občania môžu využívať permanentné mobilné odberové miesta, no väčšie mestá a obce majú možnosť organizovať aj plošné testovanie v odberných miestach počas víkendu od 23. do 24. januára.

Miesta pre testovanie v Žiline z väčšej časti kopírujú geografické umiestnenie volebných miestností podobne, ako to bolo pri celoplošnom testovaní vlani. Počas dvoch testovacích dní však budú môcť využiť Žilinčania ktorúkoľvek miestnosť a otestovať sa budú môcť prísť kedykoľvek, v ktoromkoľvek čase. Niektoré odberné miesta nebudú fungovať celý víkend. V sobotu 23. januára bude k dispozícii odberné miesto na Budatínskom hrade a v Kultúrnom dome v Zástraní. V nedeľu 24. januára budú fungovať odberné miesta v Základnej škole v Mojšovej Lúčke a v Kultúrnom dome vo Vraní.    Samospráva aktuálne pripravuje aj elektronické prihlasovanie na testovanie vo vybraných odberných miestach v Žiline, o podrobnostiach bude včas informovať.

Dlhé rady

Podobne ako v minulom roku nie je vylúčené, že sa budú pred odbernými miestami tvoriť rady čakajúcich. Žilinská samospráva preto vyzýva na prejavy spolupatričnosti, tolerancie a dodržiavanie preventívnych opatrení, najmä rozostupov. Občania môžu sami informovať o naplnenosti  jednotlivých odberných miest v reálnom čase vo facebookovej skupine Odberné miesta Žilina – celoplošné testovanie COVID-19 (https://www.facebook.com/groups/272228527441029). Plošné testovanie sa uskutoční s dodržaním všetkých platných protiepidemiologických opatrení. V miestnostiach bude počas dňa zabezpečená priebežná dezinfekcia, odberové tímy budú otestované pred začiatkom a po skončení akcie. Na verejný poriadok a dodržiavanie preventívnych opatrení budú opäť dohliadať príslušníci Mestskej polície v Žiline.

Elektronické prihlasovanie

Okrem odberových miestností, osobných ochranných pomôcok, dezinfekcie priestorov či stravy pre testovacie tímy zabezpečilo mesto na výpomoc zdravotníkov, administratívny personál a dobrovoľníkov. Elektronický systém prihlasovania, ktorý bol záujemcom od pondelka 18. januára k dispozícii, je v súčasnosti pozastavený, keďže sa plánované kapacity odberných tímov podarilo naplniť aj s náhradníkmi.

„Opäť nás čaká náročný víkend, v ktorom bude potrebná spolupráca všetkých z nás. Prosím najmä o toleranciu a zodpovednosť. Možno bude potrebná naša trpezlivosť pri čakaní na odberných miestach, ak sa budú tvoriť rady. Prosím opäť všetkých, ktorých sa testovanie týka, aby si návštevu odberných miest rozdelili v čase a nenechávali na poslednú chvíľu. Zo skúseností vieme, že najväčší nápor sa dá očakávať v sobotu ráno, menej ľudí chodí na testovanie večer. Robíme všetko pre to, aby víkendové testovanie prebehlo bezproblémovo. Verím, že to spoločne zvládneme,“ povedal primátor Peter Fiabáne.

Všetky aktuálne informácie Žilinčania nájdu na internetovej stránke mesta, osobitnej internetovej stránke: https://koronavirus.zilina.sk alebo mestskej facebookovej stránke.

Výnimku z aktuálneho skríningového testovania má mládež do 15 rokov a seniori nad 65 rokov. Na test nemusia ísť ani ľudia, ktorí v posledných 90 dňoch prekonali ochorenie COVID-19 a lekár im o tom vystaví potvrdenie. Testovať sa nemusia ani ťažko zdravotne postihnutí a ani ľudia, ktorí pred 14 dňami dostali dve dávky očkovacej vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

UPOZORNENIE: Vzhľadom na aktuálnu realizáciu prípravy odberných miest na plošné testovanie na COVID-19 sa môžu ich konečné lokality v Žiline ešte zmeniť.

Vladimír Miškovčík, hovorca mesta Žilina

 

 

 

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať