V Žiline diskutovali zástupcovia mesta a ministerstva o doprave v meste a regióne

V Žiline diskutovali zástupcovia mesta a ministerstva o doprave v meste a regióne

Aktuálnym investičným projektom v doprave v Žiline a problémom, ktoré pri ich realizácii vznikajú sa venovalo pracovné stretnutie, ktoré sa v stredu 23. septembra uskutočnilo z iniciatívy primátora mesta Žilina Petra Fiabáne.

Rokovania sa okrem predstaviteľov mesta a kompetentných odborov zúčastnili zástupcovia Ministerstva dopravy a výstavby SR na čele so štátnym tajomníkom Jaroslavom Kmeťom, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová, generálny riaditeľ Železníc SR Miloslav Havrila, zástupcovia Národnej diaľničnej spoločnosti, Slovenskej správy ciest, Investičnej výstavby a správy ciest Žilina, Krajského riaditeľstva Policajného zboru SR, katedry cestného staviteľstva stavebnej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline a predstavitelia miest Rajecké Teplice či Rajec.

Pracovnému stretnutiu dominovali najmä otázky riešenia problémov súvisiacich s otvorením diaľničného privádzača Lietavská Lúčka – Žilina, pripravovaná investícia železničného uzla Žilina, otázka budúcich investícií do dopravnej infraštruktúry v regióne, napríklad štvrtého mestského okruhu a prepojenie komunikácie z podniku KIA na cestu 1/18 do Martina či majetkovo-právne vysporiadnie niektorých dopravných stavieb v meste Žilina.

„Problémy, ktoré sme nielen v doprave zdedili, sú veľmi veľké a majú jedného spoločného menovateľa, a tým sú výrazné meškanie stavby D1 cestného tunela Višňové a rozostavanosť diaľnice D3. Sú to dva zásadné problémy, ktoré vygenerovali množstvo ďalších dopravných komplikácií, ktoré dnes v Žiline máme. Oceňujem preto veľmi aktívny a otvorený prístup našich partnerov v týchto témach,“ povedal primátor Peter Fiabáne. Žilinská samospráva má prirodzené obavy súvisiace s dôležitými dopravnými projektami v meste. „Máme obavy, čo spustí otvorenie diaľničného privádzača Lietavská Lúčka – Žilina ešte pred dobudovaním a otvorením tunela Višňové, čo sme aj intenzívne komunikovali. Zaujíma nás, aké aspoň čiastočné riešenia vieme v tejto chvíli nájsť. Ideálne riešenie, kým sa nespustí cestný tunel Višňové, momentálne neexistuje. Obavy máme aj z pripravovanej investície súvisiacej so železničným uzlom v Žiline. Na to, aby sa stavba vôbec mohla začať, chýba v tejto chvíli jeden podpis zo strany majiteľa autobusovej stanice. Ak nebude, otázkou ostáva, čo bude ďalej s celým projektom,“ podotkol primátor.

Štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby Jaroslav Kmeť ocenil stretnutie všetkých zainteresovaných strán: „Problémy samosprávy a miest i regiónov v doprave sa vždy snažíme riešiť v teréne, aby sme nerozhodovali od stola v Bratislave. Privítali sme toto pracovné stretnutie s našimi partnermi, aby sme si vydiskutovali všetky problémy a navrhli aspoň čiastočne riešenia. Najväčším problémom, ktorý vnímame všetci, je dokončenie tunela Višňové. Robíme však všetko pre to, aby sme využili prostriedky Európskej únie a odovzdali tunel do prevádzky koncom roka 2023.“

Podľa primátora mesta je nielen pre Žilinu, ale aj pre celý kraj dôležité, aby sa ukončili všetky začaté významné dopravné stavby v meste a regióne. „Vyriešme komplikácie v doprave, ktoré vieme pomenovať a jednu etapu, v ktorej sa nám nahromadilo množstvo problémov vďaka nesprávnym rozhodnutiam z minulosti. Len tak sa budeme môcť posúvať ďalej a pripraviť sa na ďalšie výzvy, ktoré nás čakajú,“ poznamenal Peter Fiabáne.

Zdroj: mesto Žilina

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať