V Žiline si uctili obete holokaustu

V Žiline si uctili obete holokaustu

Dňa 9. septembra sme si pripomenuli Deň obetí holokaustu a rasového násilia. Mesto Žilina v spolupráci so Židovskou náboženskou obcou pripravilo pietnu spomienku na obete holokaustu pri pamätníku “Cesta bez návratu” na Závodskej ceste.

Pamätník sa nachádza na mieste, kde bol od marca do októbra 1942 zriadený zberný tábor pre deportáciu židovských spoluobčanov z celého Slovenska do nemeckých nacistických koncentračných táborov. „Touto spomienkou si pripomíname 6 miliónov nevinných židovských obetí, ale aj tých, ktorí s nasadením vlastného života neváhali zachrániť častokrát neznámych ľudí, odsúdených na smrť. Sú pre nás príkladom obetavosti a ľudskosti. Vďaka nim sa podarilo zachrániť aspoň niektorých, napríklad aj malú Hetty Fisch, ktorá sa v dospelosti stala manželkou pána Kleina. Nezabúdajme ani dnes, koľko smútku spôsobila ľudská nenávisť a aké zlo môže priniesť náboženská či národnostná nenávisť,“ uviedla zástupkyňa primátora Barbora Birnerová.

„Sme vďační mestu nielen za to, že vybudovalo pamätník, ale aj za to, že ho udržiava a robí spomienkové akcie. Je dôležité stále si pripomínať tieto udalosti, aby sa už nikdy v budúcnosti neopakovali podobné hrôzy,“ povedal predseda Židovskej náboženskej obce v Žiline Pavel Frankl.

Pietnej spomienky sa zúčastnila zástupkyňa primátora Barbora Birnerová, predseda Židovskej náboženskej obce v Žiline Pavel Frankl, podpredseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Juraj Drotár, hovorca Žilinskej diecézy Zdeno Pupík, farár žilinského cirkevného zboru Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Marián Kaňuch s manželkou, predstavitelia Žilinskej univerzity v Žiline, aj žiaci základných škôl i verejnosť.

Na vybudovaní pamätníka Cesta bez návratu sa spolupodieľal žilinský rodák Arieh Klein, Čestný občan mesta Žilina, ktorý prežil holokaust. Arieh Klein sa každoročne zúčastňoval pietnej spomienky v Žiline. Po jeho smrti v roku 2015 prichádza vždy na pietnu spomienku blízka rodina pána Kleina, ktorá kvôli tejto príležitosti cestuje do Žiliny až z Jeruzalema. Tento rok im v ceste zabránila epidémia koronavírusu. Veniec k pamätníku za príbuzných pána Kleina položila rodinná známa Katarína Puškašová.

Z dôvodu opatrení proti šíreniu koronavírusu boli zrušené každoročné sprievodné akcie pre žiakov a študentov (návšteva Expozície judaík v Malej synagóge, Židovského cintorína a prednáška o holokauste na mestskom úrade).

Zdroj: mesto Žilina

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať