V Žilinskom kraji začali premávať nové elektrické jednotky Panter

V Žilinskom kraji začali premávať nové elektrické jednotky Panter

Úplne nový vlak s označením ZSSK 661 Panter odviezol v ostrej prevádzke prvých cestujúcich. Vlak vyrazil zo Žiliny v utorok o 13:48 do cieľovej stanice Zwardoń. Slávnostné odovzdanie novej jednotky prebehlo za účasti ministra dopravy, predsedu predstavenstva ZSSK a zástupcov výrobcov Škoda Transportation a ŽOS Trnava. Nové vlaky budú premávať na trase Žilina – Trenčín, Žilina – Liptovský Mikuláš, Žilina – Čadca – Zwardoń. Na tratiach ich pribudne celkovo 25 a podstatne skvalitnia úroveň cestovania v regionálnej doprave.

Nové jednotky v celkovej hodnote 160 miliónov EUR bez DPH nakúpila Železničná spoločnosť Slovensko z Kohézneho fondu OP Integrovaná infraštruktúra a jedná sa o najväčší tender v histórii tejto spoločnosti. Jednotky budú troj a štvorčlánkové s kapacitou až 343 miest. Ich konštrukčná rýchlosť je 160 km/h a obsahujú nový informačný systém. Do konca tohto roka pribudnú na koľajniciach ešte ďalšie tri nové jednotky.

Nízkopodlažná klimatizovaná jednotka Panter má bezbariérové nástupné priestory so širokými nástupnými dverami a s veľkopriestorovým interiérom (v žilinskom i trenčianskom regióne sú na bezbariérový prechod do nového vlaku vhodné všetky železničné stanice a zastávky na modernizovanom koridore) a má multifunkčné oddelenie pre osoby s obmedzenou mobilitou, pre invalidné vozíky, kočíky a bicykle. Elektrická jednotka disponuje centrálnym ovládaním dverí (otváranie/zatváranie/blokovanie) a WC bunkami s uzavretými odpadovými systémami a sušičom rúk. Súčasťou jednotky je bezpečnostný kamerový systém, akustický a vizuálny informačný systém či systém automatického počítania cestujúcich. Nechýbajú, samozrejme, zásuvky pre napájanie prenosných zariadení (notebooky a mobily) a wi-fi pripojenie na internet. Príjemný a moderný vzhľad vozidla dopĺňa štýlové LED osvetlenie interiéru.

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Mgr. Filip Hlubocký v Žiline počas predstavenia novej jednotky:

Pozrite si fotogalériu novej elektrickej jednotky ZSSK Panter:

foto a text: Taves

 

1 comment

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

1 Comment

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať