Vďaka novej prístavbe dialyzačného strediska UNM majú pacienti väčší komfort

Vďaka novej prístavbe dialyzačného strediska UNM majú pacienti väčší komfort

Dialyzačné stredisko Univerzitnej nemocnice Martin je jedným z dvoch posledných štátnych zariadení. Na Slovensku sú všetky zvyšné centrá v rukách súkromných spoločností. Dialyzačné stredisko UNM funguje v rámci 1. Internej kliniky.

Zvýšili kapacitu

Pre zvýšenie komfortu svojich pacientov vybudovala nemocnica oddeleniu úplne nové priestory, pôvodné boli naposledy rekonštruované pred zhruba 10 rokmi. „Po tejto prestavbe vzniklo 6 miest pre pacientov. Po súčasnom dokončení úplne novej prístavby môže dialyzačné stredisko naraz dialyzovať 10 pacientov,“ informoval MUDr. Pavel Makovický, PhD. – zástupca  prednostu I. Internej. Hlavným benefitom novej prístavby pre pacientov je podľa primára výrazné zvýšenie ich komfortu počas liečby. „Na ploche, kde bolo v minulosti 6 lôžok sú dnes len 4. Nie len, že sa zvýšila kapacita, ale pacienti majú k dispozícii aj oveľa väčší priestor,“ vysvetlil MUDr. Makovický. Dialyzačné stredisko UNM okrem nových priestorov disponuje aj novým vybavením. „Prístavba je pričlenená k pôdorysu existujúceho objektu a pozostáva z jednej miestnosti využívanej na dialýzu, ktorá je prepojená s existujúcimi priestormi súčasnej dialýzy. Prístavba má kapacitu 5 až 6 dialyzačných lôžok a je kompletne vybavená novým nábytkom a zdravotníckou technikou. Celý objekt je klimatizovaný,“ uviedol Ing. Peter Maruniak, vedúci technicko-prevádzkového odboru UNM.

Dialyzačnú liečbu pri zlyhaní obličiek podľa MUDr. Makovického dnes dostane každý pacient ihneď, ako si to jeho zdravotný stav vyžiada. „Na príslušné pracovisko sú pacienti zaradení podľa regiónu. Pacienti, ktorí k nám dochádzajú na dialýzu pravidelne, sú z okresov Martin a Turčianske Teplice,“ vysvetlil zástupca prednostu 1. Internej klinky, na ktorej zároveň funguje aj nefrologická ambulancia. „Naši pacienti sú tak pod komplexným lekárskym dohľadom a keď sa ich stav zhorší natoľko, že im obličky prestanú fungovať, sú na dialýzu zaradení okamžite. Naša dialýza je špecifická aj tým, že ak máme hospitalizovaných na iných klinikách pacientov, ktorí v bežnom živote dochádzajú na dialýzu do iných zariadení, tak aj týmto počas hospitalizácie v UNM dialýzu poskytujeme. Nezáleží na tom, z akého sú okresu,“ doplnil lekár. Okrem chronických pacientov, ktorých má UNM zhruba 30, tvoria hospitalizovaní dosť veľké množstvo. „Dialýzu UNM poskytuje okrem chronických prípadov aj pri akútnom zlyhaní obličiek, rovnako aj liečbu plazmaferézou. Zároveň poskytujeme aj rôzne špeciálne typy dialýz,“ dodal MUDr. Pavel Makovický, PhD.

Časovo náročná liečba

V celoslovenskom meradle pacientov, ktorí dialýzu potrebujú, narastá. Liečba je časovo veľmi náročná. Pri pacientoch so zlyhanými obličkami, u ktorých nie je možná transplantácia, je však jedinou možnosťou.  Dialýza patrí medzi metódy náhrady funkcie obličiek. Zdravé obličky odstraňujú z krvi odpadové látky a zbavujú telo prebytočných tekutín, a práve tieto funkcie dialýza nahrádza. Pacienti ju musia absolvovať spravidla 3x do týždňa, pričom na lôžku strávia aj 5 hodín. Aj z toho dôvodu sa Univerzitná nemocnica Martin snaží zlepšovať podmienky pre pacientov, aby tento čas trávili v čo najväčšom pohodlí.

V Martine má dialýza dlhú tradíciu. Prvé dialyzačné stredisko martinskej nemocnice vzniklo v roku 1974 a sídlilo v tzv. švédskom drevenom domčeku, neskôr bolo pracovisko presťahované na prízemie internej kliniky. Pred rokom 1989 presahovala spádová oblasť martinskej dialýzy región dnešného Žilinského kraja.

Zdroj: Zuzana Marčeková, Univerzitná nemocnica Martin

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať