Veľvyslankyňa USA na Slovensku Bridget A. Brink navštívila Vysokú nad Kysucou

Veľvyslankyňa USA na Slovensku Bridget A. Brink navštívila Vysokú nad Kysucou

Dôležitou súčasťou historického vývoja Kysúc (obec Vysoká nad Kysucou nevynímajúc) boli migrácie obyvateľstva. Na konci 19. a začiatkom 20. storočia zastihla vlna vysťahovalectva i obec Vysoká nad Kysucou.

Tým snáď najznámejším potomkom vysťahovalcov z obce je americký astronaut Eugen Adrew Cernan (vnuk Štefana Černana a Anny r. Lučanovej), ktorý sa ako posledný človek v roku 1974 prechádzal po mesiaci. Rodnú obec svojich starých rodičov navštívili dva krát – prvý krát v roku 1974, kedy ho obyvatelia i napriek vtedajšiemu spoločenskému zriadeniu nadšene vítali a druhý krát v roku 1994 na pozvanie SAV a predsedu NR SR.

Vo Vysokej nad Kysucou strávil niekoľko hodín – okrem srdečného stretnutia so svojimi rodákmi navštívil miestnu základnú školu, ktorá od toho okamihu nesie jeho meno a v budove obecného úradu oficiálne otvoril Pamätnú izbu.

Práve Pamätnú izbu E. A. Cernana si za svoj cieľ a zastávku na ceste po Slovensku vybrala jej excelencia Bridget A. Brink, ktorá je od augusta 2019 veľvyslankyňou USA na Slovensku a zhodou okolností pochádza z rovnakého kraja ako E. A. Cernan. V stredu 26. augusta 2020 presne o 11:00 hod. jej excelenciu Bridget A. Brink privítal pred budovou obecného úradu starosta obce tradičným zvykom chlebom a soľou.

Následne sa pani veľvyslankyňa USA na Slovensku presunula priamo do Pamätnej izby E. A. Cernana, kde jej starosta obce po úvodnom príhovore odovzdal pozlátenú drôtenú ružu od drotárskeho majstra Juraja Šeríka, ako symbol drotárskeho remesla, ktorého jedným z centier bola i obec Vysoká nad Kysucou. Jej excelencia Bridget A. Brink venovala obci Vysoká nad Kysucou knihu Man in space s osobným venovaním a podpisom E. A. Cernana. Darovaná publikácia bude súčasťou expozície Pamätnej izby E. A. Cernana.

Počas prehliadky pamätnej izby pani velvyslankyňu výkladom sprevádzal prednosta obecného úradu Ing. Ladislav Kubačák, ktorý sa ako bývalý starosta obce stretol s E. A. Cernanom až tri krát. Okrem samotnej prehliadky si jej excelencia pozrela film z návštevy E. A. Cernana v roku 1994 a pochutila si na tradičných „kapusňákoch“. Dôkazom toho, že sa vzácnej návšteve vo Vysokej nad Kysucou páčilo bola skutočnosť, že oproti plánovanej hodine sa pani veľvyslankyňa zdržala oveľa dlhšie. Z dôvodu zníženia rizika nákazy ochorením COVID-19 mala návšteva pani veľvyslankyne komorný charakter.

 

Zdroj: obec Vysoká nad Kysucou

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať