Vianočné pohľadnice zaplavia Oravu

Vianočné pohľadnice zaplavia Oravu

Vianočná pohľadnica – taký je názov medzinárodnej súťaže, ktorú po sedemnásty krát vyhlasuje Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne v spolupráci so zahraničnými partnermi. Cieľom jedinečného súťažného a výstavného projektu je nielen konfrontovať detskú výtvarnú tvorbu a umelecké prístupy, či dávať priestor prezentácii mladých umeleckých talentov, ale najmä priblížiť a sprítomniť tradičné chápanie Vianoc v ich biblickom a zvykoslovnom rozmere. Informoval o tom Miroslav Žabenský z Oravského kultúrneho strediska.

Zámerom je prezentovať výtvarne nadané deti a verejnosti poodhaliť ich svet vnímania vianočných sviatkov. Ocenené práce budú spracované do katalógu so sériou oficiálnych vianočných pohľadníc, detské výtvarné návrhy tak budú využité i v praxi. Ojedinelý medzinárodný projekt púta pozornosť záujemcov nielen vlastnou súťažou, ale i sériou paralelných posúťažných kolekcií, ktoré sú vystavené vo vianočnom čase na Slovensku i v zahraničí. V tomto roku, ak bude pandemická situácia už priaznivejšia, budú najkrajšie práce výstavne prezentované v Dolnom Kubíne, v priestoroch Bratislavského hradu a v zahraničí v Bystrej v Poľsku, v Prahe a v Srbsku.

Do súťaže sa každý rok zaslaním návrhov vianočných pohľadníc zapojí viac ako päťtisíc detí z viacerých európskych štátov. Okrem detí zo Slovenska, Poľska, Maďarska a Českej republiky sú pravidelne zastúpené i invenčné práce detí zo Srbska, Chorvátska, Rumunska či Ukrajiny.  Mladí výtvarníci posielajú svoje práce vo formátoch A6 a A5 vo vyhlásených vekových kategóriách (od 6 do 15 rokov) a vo výtvarných kategóriách (maľba, kresba, grafika, kombinovaná technika). Záujemcovia môžu svoje práce posielať na adresu Oravského kultúrneho strediska do 10. novembra.

 

Zdroj: Miroslav Žabenský/Oravské kultúrne stredisko

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať