Vo vnútrobloku na sídlisku Hliny I. začali revitalizačné práce

Vo vnútrobloku na sídlisku Hliny I. začali revitalizačné práce

Vyše 209-tisíc eur bude stáť revitalizácia verejných priestorov vo vnútrobloku na žilinskom sídlisku Hliny I, na ktorom v uplynulých dňoch začali rekonštrukčné práce. Mesto Žilina na uvedenú investičnú akciu získalo peniaze z Integrovaného regionálneho operačného programu. Samospráva bude obnovu vnútrobloku spolufinancovať z vlastných zdrojov sumou 10 500 eur.

Územie, ktoré čaká revitalizácia sa nachádza na ploche vyše 2 700 m2 vo vnútrobloku Hliny I pri križovatke ulíc Komenského a Juraja Fándlyho. Projekt, ktorý bude zrealizovaný v tomto roku, je zameraný na vytvorenie širších možností trávenia voľného času s dôrazom na environmentálne riešenie situácie a zlepšenie životného prostredia. Revitalizácia zahŕňa výsadbu novej zelene, rastlín, krov, stromov, rekonštrukciu spevnených plôch (chodníkov), inštaláciu stĺpového osvetlenia a osadenie mestského mobiliáru, napríklad zábran proti parkovaniu na trávniku, sušiakov, prístreškov na smetné nádoby.

„Teší ma, že sme boli úspešní s našimi žiadosťami o nenávratný finančný príspevok na realizáciu projektov. Verejný priestor a naše bezprostredné okolie je jednou z priorít mesta. Napriek tomu, že sme sa vplyvom ekonomických následkov, ktoré má koronavírus na rozpočet mesta, museli vzdať mnohých investícií, v projektoch financovaných z európskych zdrojov úspešne pokračujeme,“ zhodnotil primátor Peter Fiabáne.

Projekt na Hlinách I ráta s odstránením časti dnes už prevažujúcej asfaltovej plochy a vytvorí v nej trávnik s vysokou zeleňou. Na zvyšnej časti bude vybudovaný chodník pre peších a vozidlá údržby zo severu na juh, nové detské ihrisko s pieskoviskom, hojdačkami, šmýkačkou, workout aréna a plocha s kardio strojmi na cvičenie pre seniorov.

Ďalším dôležitým prvkom bude vybudovanie dvoch športových plôch – streetbalového ihriska a volejbalového ihriska so športovým akrylátovým povrchom, ktorý je zvolený s ohľadom na jeho dobrú funkčnosť, tlmenie nárazov a ľahkú údržbu. Dôvodom je tiež fakt, že obyvateľom vnútrobloku v súčasnosti prekáža nadmerný hluk, spôsobený využívaním asfaltového povrchu ako basketbalového ihriska. Hoci stav vegetácie vo vnútrobloku nie je ideálny, ale jej základ tvorí vysoká zeleň, ktorú mesto zachová. Okrem nej vysadí nové stromy, trávnik, záhony trvaliek, vytvorí a navŕši herný kopec pre deti.

Projekt bol finančne podporený z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).

Zdroj: Mesto Žilina

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať