Vodiči medzi Vitanovou a Oravicami už jazdia po novej ceste

Vodiči medzi Vitanovou  a Oravicami už jazdia po novej ceste

Žilinská župa ukončila opravu takmer šesť kilometrov dlhého úseku medzi Vitanovou a Oravicami. V rámci projektu bol opravený aj jeden most v obci Vitanová. Investícia za viac ako dva milióny eur bola financovaná z európskych finančných zdrojov.

Cesta medzi Vitanovou a Oravicami bola v nevyhovujúcom stave. Žilinskej župe sa podarilo získať finančné prostriedky v rámci cezhraničného eurofondového projektu „Tatry spájajú,“ partnerom ktorého je  Maľopoľské vojvodstvo. Projekt bol realizovaný cez Program cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko-Slovenská republika. Pôvodne mali byť práce ukončené v lete. ,,Počas prvej vlny pandémie Covid-19 nás obaja zhotovitelia písomne informovali, že majú v dôsledku obmedzení počas mimoriadnej situácie problémy s nákupom a dovozom stavebného materiálu a technických zariadení a náradia, a ťažkosti im spôsobovali aj karanténne a sprísnené bezpečnostné opatrenia pre personál na pracoviskách. Žilinský samosprávny kraj preto požiadal Spoločný Technický Sekretariát v Krakowe o posun termínu ukončenia projektu z pôvodného 30.06.2020 na 30.09.2020,” povedal vedúci oddelenia projektov EÚ Michal Patúš.

Nový termín bol schválený a dodržaný. Výsledkom na slovenskej strane je zrekonštruovaná cesta III/2311 Vitanová-Oravice vrátane mosta ev. č. 2311-001 v obci Vitanová. ,,Stavba bola prevzatá koncom septembra, aktuálne prebieha kolaudačné konanie. Verím, že nová cesta zlepší celkovú pohodu ako i bezpečnosť pri jazde do obľúbených rekreačných oblastí v našom severnom regióne,” povedala županka Erika Jurinová. Realizáciou projektu sa zabezpečilo skvalitnenie regionálnych dopravných prepojení siete TEN-T cez hraničný prechod Suchá hora s dosahom do Zakopaného na poľskej strane a do kúpeľného a lyžiarskeho centra Oravice na slovenskej strane hranice.

Z európskych finančných zdrojov pokračujú aj ďalšie projekty, napríklad oprava mosta v Rakovej. Začali sa práce na ostatných mostoch v Makove, Vysokej nad Kysucou, Nižnom Kelčove a Staškove ako i rekonštrukcie ciest Čadca- Makov – Vysoká nad Kysucou a Čadca – Makov – Podvysoká v rámci cezhraničného projektu „Zlepšenie prepojenia ciest okresov Tešín a Čadca a diaľnicou D3 v rámci siete TEN-T“ financovaného taktiež z programu INTERREG PL – SK.

Z vlastných zdrojov župa opravuje cesty vybrané úseky ciest medzi Novou Bystricou a Veľkým Potokom, v Novoti, v Zázrivej, v Kamennej Porube a v Strečne.

Zdroj: Martina Remencová, kancelária ŽSK

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať