Vychádza nová publikácia o Rudolfovi Krupcovi, človeku, ktorý nevládol peru, no zato rozumel ľuďom a peniazom

Vychádza nová publikácia o Rudolfovi Krupcovi, človeku, ktorý nevládol peru, no zato rozumel ľuďom a peniazom

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, vďaka podpore Fondu na podporu umenia, v predvianočnom čase vydáva biografiu, ktorá je komplexnou analýzou života a diela národovca, filantropa, bankára, podnikateľa, veľkostatkára, stavebného inžiniera, vášnivého poľovníka a predstaviteľa praktického prúdu realizmu Rudolfa Krupca.

Hovorí sa, že kto nepozná dejiny, ako keby žil v tme, preto náš kolega, historik Daniel Husárik, zaplnil tmavé miesto a vo svojej novej knihe poodhalil život ďalšej osobnosti slovenských dejín. Pri písaní tejto publikácie spájal známe a objektívne fakty so subjektívnymi pocitmi a názormi ľudí z Krupcovho najbližšieho okolia, vďaka čomu získal jedinečný pohľad na to, kto v skutočnosti Rudolf bol. Autorovi sa podarilo vykresliť jeho život na pozadí širšieho rodinného kontextu. Na 204 stranách sa dozviete, že Rudolf Krupec bol určite najvýznamnejšou zatiaľ ne/poznanou osobnosťou obce Bystričky, na ktorú nikdy nedal dopustiť a kam sa vo voľnom čase vždy rád vracal. Zaujímavosťou je aj to, že práve vďaka nemu tam zavítal T. G. Masaryk s rodinou. Zistíte, že bol zakladateľom moderného slovenského bankovníctva a vedúcou osobnosť hospodárskeho života na území Slovenska na prelome 19. a 20. storočia. Okrem toho sa dozviete, že bol podpredsedom Národného domu, hlavným staviteľom a že v Martine nebolo hospodárskeho diela, za ktorým by nestál kapitál Rudolfa Krupca. Podporoval národné aktivity. Bol mecénom kultúry, umenia a spoluorganizátorom národopisnej výstavy, čím boli položené základy slovenského múzejníctva. Navrhol efektívnejšiu výstavbu železnice okolo mesta Bytča. Mestu pomáhal ako dopravný inžinier a geodet viacerými cennými radami. Dočítate sa aj o tom, ako Žilinčanom venoval toľko chleba ako celé Kysucké Nové Mesto dohromady. Angažoval sa, ako člen výkonného výboru Slovenskej národnej strany a jeho ideou bolo pretvoriť Turčianske kasíno na veľký sociálno-kultúrny spolok pre celé Slovensko, čo sa mu však nepodarilo.
Jedinečné čaro tejto knihe dodáva to, že je popretkávaná osobnými spomienkami zo súkromnej korešpondencie. Zaujímavá je aj druhá časť publikácie, ktorá je obohatená o podrobnú genealogickú tabuľku a bohatú obrazovú prílohu fotografií, ktoré neboli ešte nikde uverejnené. Vďaka tejto knihe jedinečné životné stopy R. Krupca nezostanú zaviate prachom ani po 180 rokoch od jeho narodenia.

Túto neobyčajnú knihu si budete môcť zakúpiť na  e- shope Kysuckého múzea.

Zdroj: Kysucké múzeum

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať