Výstava Desať právd o fujare

Výstava Desať právd o fujare

Krajské kultúrne stredisko v Žiline pozýva na vernisáž 3. ročníka výstavy Desať právd o fujare, ktorá sa uskutoční v piatok 9. septembra 2022 o 17. hodine v priestoroch Makovického domu v Žiline. Výstava prezentuje fujary a ďalšie pastierske hudobné nástroje z dielne slovenských výrobcov: Jozef Božik, Martin Brxa, Jaroslav Jackulík, Milan Jelínek, Stanislav Markovič, Martin Oberta, Michal Smetanka, Jozef Stankovič, Pavol Tomko. Popri hudobných nástrojoch si návštevníci budú môcť pozrieť aj ukážku postupu výroby a výzdoby fujary a tiež nástroje, ktoré sa na výrobu používajú. Kurátorom a zároveň garantom výstavy je Michal Fiľo, majster ÚĽUV.

Súčasťou výstavy je prednáška s názvom Fujara ako objekt hudobného a výtvarného folklorizmu, ktorej lektorom bude etnograf, etnológ a majster ľudovej umeleckej výroby Martin Mešša. Prednáška je bezplatná a záujemci sa na nej môžu zúčastniť v sobotu 10. septembra o 10. hodine v Kaštieli Čičmany.

Výstava Desať právd o fujare bude sprístupnená v Makovického dome do 30. septembra v pracovných dňoch od 8. do 16. hodiny (po dohode so zamestnancami KrkS v Žiline aj v iných hodinách). Vzdelávaciu časť podujatia z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj.

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať