Výstava hlinených plastík a reliéfov z tvorby výtvarníčky Lindy Orieščikovej

Výstava hlinených plastík a reliéfov z tvorby výtvarníčky Lindy Orieščikovej

Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo v priestoroch renesančného kaštieľa v Radoli výstavu pod názvom Exodus. Výstava potrvá do 27. 9. 2020.

Výstava hlinených plastík a reliéfov z tvorby výtvarníčky Lindy Orieščikovej z Horného Vadičova je reflexiou o putovaní, hľadaní seba samého a ľudských hodnôt. Spracovala tému, ktorá sa v rýchlom tempe bežného života zvykne odsúvať na okraj, no v dnešnej situácii nám stojí zoči – voči aj v reálnom živote.

Výtvarnej tvorbe sa začala venovať na Základnej umeleckej škole v Kysuckom Novom Meste pod vedením pána učiteľa Jána Rajteka. V umeleckom vzdelaní pokračovala na Umeleckej škole v Topoľčanoch. Po ukončení štúdia rozvíjala svoje nadobudnuté skúsenosti nielen v komornej tvorbe, ale i v realizácii interiérových a exteriérových mozaík. Venuje sa najmä keramickej tvorbe, pálenej glazovanej keramike a experimentovaniu rôznych materiálov v kombinácii s hlinou. „Hlina je ako človek. Tvárna ako ŽIVOT. Nikdy neviete, čím Vás prekvapí, zaskočí, pokorí… poteší, zarmúti… A pritom sme to my sami, ktorí mu vlastnými rukami, schopnosťami, túžbami dávame zmysel bytia a večnej túžby po pochopení podstaty…,“ hovorí autorka. Inšpiráciu pre svoju tvorbu hľadá v živote samom, v životných situáciách, momentoch. Ponor do psychológie človeka je v súčasnom období hlavným zámerom jej tvorby. Prevažujú klasicizujúce atribúty, najmä v reliéfnom stvárnení hláv.

Zdroj: Alexandra Janigová, Kysucké Múzeum v Čadci

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať