Výstava Keď sme boli deti vás prenesie do časov detských hier

Výstava Keď sme boli deti vás prenesie do časov detských hier

Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo výstavu Keď sme boli deti, ktorá predstavuje detstvo 1. polovice 20. storočia až konca socializmu. Potrvá od do 3. septembra 2020.

Čo je to matrózka?

Na výstave zo zbierok Kysuckého múzea v Čadci možno vidieť rôzne hračky, detské a športové potreby z ľudového i meštianskeho prostredia a najmä z obdobia socializmu. „Či už sú to nočníky, hrkálky, dupačky, ale i detský ľudový odev.  Zaujímavosťou je aj detská námornícka blúzka zvaná „matrózka.“ Staré školské časy zase pripomenie lavica z 1. polovice 20. storočia, čítanky pre ľudové i základné  školy či zápisník iskier. Zo športových potrieb sú zastúpené staré detské lyže, sane, kolieskové korčule, trojkolka i bicykel,“ približuje autorka výstavy historička Kysuckého múzea v Čadci Andrea Paráčová. Nechýbajú ani kočíky pre deti i pre bábiky. „Máme tu tiež detský toaletný stolík z konca 19. a začiatku 20.storočia.

Dievčatá zaiste potešia bábiky. Jedným z najstarších zbierkových predmetov na výstave je bábika s hlinenou hlavičkou v kašmírových šatách taktiež z prelomu storočí. Ďalšie sú z 20.tych rokov, celuloidové z 50. – 60.tych rokov, nechýbajú ani klasické chodiace socialistické bábiky. Pre chlapcov máme pripravené plechové modely bicykla, bicykla s kotlíkom, traktora Zetor i autodráhu.

Pamätáte si na mončičákov?

Zaujímavé sú rôzne spoločenské a stolové hry – najstarší je súbor hier zo 40.-50.tych rokov, skladačka z 50. -70.tych rokov, tiež tu možno vidieť kocky, domino, ruletu, malú zoológiu, elektronickú násobilku, detské náradie, malý nábytok pre bábiky, kuchynku, šijací stroj, hudobné nástroje a iné.“

Zaspomínať si môžete aj na plyšové hračky – mončičáky, ale nájdete tu aj plyšových macov zo 40.tych, 60.tych a 70.tych rokov.  Zaujímavosťou je aj hojdací koník, kohút či staré divadlo, ktoré nechýbalo v nejednej domácnosti. Milovníci knižiek si tiež prídu na svoje. „Nainštalovali sme aj staré rozprávkové platne, ale aj zberateľské  záležitosti ako albumy poštových známok, sklené guličky, či fenomén osemdesiatych rokov – céčka. Veríme, že výstave sa potešia nielen deti, ale aj ich rodičia a starí rodičia, zaspomínajú si na staré časy,  hračky a hry, ktoré ich sprevádzali detstvom,“ dodáva. Výstava je doplnená sprievodným slovom, fotografiami i rôznymi detskými riekankami, či vysmievankami.

 

Zdroj: Alexandra Janigová, Kysucké Múzeum v Čadci

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať