Výstava Premeny svadobnej bielej v Považskom múzeu

Výstava Premeny svadobnej bielej v Považskom múzeu

Považské múzeum sprístupní vo štvrtok 17. júna v Sobášnom paláci v Bytči výstavu svadobných šiat pod názvom Premeny svadobnej bielej. Výstava pochádza zo súkromnej zbierky Jany Mládek Rajniakovej.

Vyštudovaná etnologička žijúca v obci Iňa pri Leviciach zbiera svadobné šaty už niekoľko rokov. Prvé našla náhodou v opustenom dome, ďalšie sa k nej dostali darom. Postupne tak vytvorila originálnu zbierku, ktorá mapuje históriu svadobnej módy 20. storočia, ale obsahuje aj súčasné modely. Priamo na výstave budú môcť návštevníci obdivovať 40 kusov svadobných odevov. „Najstaršie šaty pochádzajú z roku 1943 a darovala mi ich Daniela Szigli Masopustová po svojej starej mame Kataríne Biskupičovej, rodenej Pajdlhauserovej, ktorá si ich sama ušila i vyšila. Zaujímavosťou je, že majú predĺžený zadný diel plný korálikov. Osobité sú tiež šaty dovezené z Francúzska, ale výnimočné sú všetky. Krása výstavy totiž spočíva v tom, že príbehy s nimi spojené, rozprávajú návštevníkom šaty samotné. Osobne sa veľmi teším, že budú vystavané práve v Sobášnom paláci v Bytči“, uviedla Jana Mládek Rajniaková.

Priestory paláca sú na takúto výstavu ako stvorené, keďže ho dal v roku 1601 postaviť Juraj Turzo práve kvôli svadobným hostinám svojich potomkov. V súčasnosti sa tam konajú civilné obrady a v unikátnej sále je opäť možné zorganizovať aj hostinu. Výstava tak môže byť inšpiráciou pre budúce nevesty. „Sobášnemu palácu sa opäť po mnohých rokoch prinavráti lesk svadobných odtieňov. Prepojenie stredoeurópskeho klenotu svadobnej sály s touto výstavou určite vzbudí nostalgiu u nejednej vydatej ženy, prehĺbi dojem budúcej nevesty alebo rozžiari oči malých princezien. Súkromná zbierka svadobných šiat je doplnená zbierkovými predmetmi múzea a špeciálnou etnologickou vsuvkou svadobnej zelene. Návštevníci, nielen ženského rodu, sa tak majú určite na čo tešiť“, doplnila správkyňa Sobášneho paláca v Bytči Andrea Turčáková. Výstava Premeny svadobnej bielej bude pre verejnosť prístupná od 17. júna do 31. októbra v čase bežných otváracích hodín.

Zdroj: Považské múzeum

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať