Významné ocenenie pre Oravské kultúrne stredisko

Významné ocenenie pre Oravské kultúrne stredisko

Titul Kultúrno-osvetové zariadenie za rok 2019 v súťaži Ministerstva kultúry Slovenskej republiky poputuje aj na Oravu.

Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne a Krajská hvezdáreň v Žiline sú prvými nositeľmi titulov súťaže Ministerstva kultúry SR Kultúrno-osvetové zariadenie roka. Pri príležitosti Dňa osvetových pracovníkov, ktorý pripadá na 26. októbra, im titul na návrh odbornej poroty udelila ministerka kultúry Natália Milanová. Súťaž vyhlásilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky po prvýkrát 30. januára 2020 a jej cieľom je podporovať a zvyšovať profesionalitu a odbornú úroveň, spoločenský status, dôležitosť a ohodnotenie kultúrno-osvetovej činnosti a celoživotného vzdelávania v oblasti neprofesionálnej miestnej a regionálnej kultúry. Súťaže sa môže zúčastniť každé kultúrno-osvetové zariadenie na Slovensku podaním prihlášky a požadovanej sprievodnej dokumentácie vždy do 28. februára. Aktuálne opatrenia prijaté proti šíreniu koronavírusu však vyhlásenie výsledkov posunuli z jari až na jeseň.

Oravské kultúrne stredisko uspelo v kategórii Kultúrno-osvetové zariadenie roka 2019 so všeobecným zameraním a Krajská hvezdáreň v Žiline v kategórii Kultúrno-osvetové zariadenie roka 2019 so špecializovaným zameraním. Víťazi získajú osvedčenie o udelení a užívaní titulu Kultúrno-osvetové zariadenie roka za rok 2019, finančnú odmenu 2 500 eur a artefakt symbolizujúci výhru v súťaži. Okrem iného majú právo používať titul Kultúrno-osvetové zariadenie roka za rok 2019 a zverejniť titul na svojom webovom sídle.

Titul Kultúrno-osvetové zariadenie roka je pre Oravské kultúrne stredisko vysokým ocenením koncepčnosti, odbornosti a profesionality práce v oblasti vyhľadávania, uchovávania, ochrany, sprístupňovania a tvorivého využívania tradičných a súčasných kultúrnych prvkov a hodnôt i v oblasti manažovania regionálnej kultúry. Práve táto oblasť, bohatá na kultúrne podoby a ich aktérov tvoriacich zo záľuby i pocitu sebanaplnenia, je pre rozvoj kultúrnej diverzity a dynamiky podstatná.

ZDROJ: PhDr. Miroslav Žabenský

Monika Ondrušová
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať