Vzpieranie a jeho význam pre bežný život

Vzpieranie a jeho význam pre bežný život

Čo je to vzpieranie

Vzpieranie je olympijský šport, ktorý sa radí do kategórie silovo-rýchlostných športov.  Pri vzpieraní musím činku za čo najkratší čas  dostať nad hlavu jedným plynulým pohybom (trh) alebo dvoma pohybmi (nadhod).  Pri tomto pohybe zapájame obrovský počet svalov v našom tele a  vzniká mohutná kontrakcia.  Tento výborný tréning sily sa dá pretaviť do konkrétnej  športovej špecializácie ale i do bežného života.  Veľkú úlohu pritom hrá koordinácia –  vzpieračské techniky sú veľmi náročné na techniku a skladajú sa z viacerých čiastkových pohybov, ktoré musíme spojiť.

Mýty o vzpieraní a realita:

  • Zastavenie rastu
    Veľa rodičov sa obáva, že ak sa deti začnú venovať silovému tréningu, prestanú rásť. Tento mýtus pravdepodobne pramení z toho, že v minulosti sa ako vzpierači vyberali nižší športovci. Tréneri totiž predpokladali, že nižší vzpierači budú mať lepšie predpoklady pre túto disciplínu. Neplatí však, že by vzpieranie alebo silový tréning rast obmedzovali.
  • Poškodenie kostí
    Tréneri sa v minulosti obávali, že silový tréning by mohol poškodiť vývin v oblasti rastových chrupaviek detí. Neskôr bolo preukázané, že iba 5% zlomenín v oblasti rastových chrupaviek pochádza zo športov ako futbal alebo basketbal. Ale v športoch ako vzpieranie detí takéto prípady známe nie sú. Silový tréning naopak významne zlepšuje hustotu kostí u detí.
  • Zvýšené riziko zranení
    Riziko poškodenia chrupaviek je skutočne malé. Najčastejšie býva spojené najmä s kontaktom pri súbojoch. Nebezpečný kontakt vzniká najmä pri nerešpektovaní pravidiel v zápale boja. Štatisticky je ale vyššia pravdepodobnosť, že si dieťa ublíži pri hre na hojdačke alebo pri páde na záhrade. Môžeme teda povedať, že tréning pod dohľadom kvalifikovaného trénera so sebou neprináša zvýšenie rizika zranenia. Naopak, deti, ktoré sa venujú silovému tréningu majú zranení menej a dokážu podávať lepšie športové výkony.

Prínos vzpierania

  • Vzpieranie nás naučí, ako správne nosiť bremená a dvíhať ich zo zeme tak, aby sme efektívne využili silu a nevystavovali sa riziku zranenia.
  • Je dokázané, že vďaka silovému tréningu sa budujú a spevňujú kosti v ľudskom tele. Silový tréning sa už využíva aj u starších ľudí ako prevencia osteoporózy.
  • Pri správnej technike posilníme celé telo, svalový korzet okolo chrbtice, zlepšíme mobilitu v kĺboch, budeme silnejší a samozrejme zažijeme neopakovateľné zážitky, lebo dostať nad hlavu svoju váhu a neskôr omnoho viac je veľmi príjemný pocit

Najdôležitejším poslaním tréningu je vytvoriť u detí pozitívny vzťah k športu. Ak tréning nespĺňa túto podmienku, stráca svoj primárny význam. Radosť z pohybu, potešenie z úspechu a budovanie sebadisciplíny patria k neodmysliteľnej súčasti tohto procesu.

TJ Tatran Krásno nad Kysucou Oddielový klub Vzpierania preto pozýva do svojich radov nových záujemcov, ktorí by si chceli tento šport vyskúšať a ďalej sa mu venovať.

Zdroj: mesto Krásno nad Kysucou

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať