Za kultúrou cez internet

Za kultúrou cez internet

Kultúrne inštitúcie sú pred verejnosťou až do odvolania zatvorené. Milovníci kníh, či fanúšikovia umenia a kultúry však majú rozšírené možnosti ako čítať, vzdelávať sa, či poznávať – online cez internet. Bohatú ponuku aktivít a virtuálnych podujatí pre verejnosť pripravili knižnice aj kultúrne strediská.

Knižnice na svojich webových stránkach ponúkajú čitateľom prehľad užitočných odkazov, ktoré pomôžu v hľadaní dostupnej beletrie, odbornej literatúry i povinného čítania. ,,Keď sú ľudia nedobrovoľne zavretí doma, chceme im dať slobodu, možnosť cestovať, snívať, či vzdelávať sa…Predstavujeme im prehľad voľne dostupných e-kníh a digitalizovaných kníh na internete, ktorými si môžu krátiť čas do otvorenia knižníc,” povedal riaditeľ odboru kultúry ŽSK Martin Hromada.

Krajská knižnica v Žiline si navyše pre svojich registrovaných čitateľov pripravila bezplatne takmer 9-tisíc e-kníh, ktoré si počas tohto obdobia môžu požičať elektronicky priamo cez online katalóg. ,,E-knihy sprístupňuje vydavateľstvo Palmknihy – eReading a ponuka je naozaj pestrá, od románov po odbornú literatúru. Pri registrácii na stránke  sa uvedie rovnaká emailová adresa, ktorú naši čitatelia uviedli na prihláške do knižnice – je to podmienka pre využívanie služby,” vysvetlila riaditeľa Krajskej knižnice v Žiline Katarína Šušoliaková. Takto požičaná kniha bude čitateľovi v zariadení, do ktorého si ju stiahol, k dispozícii 30 dní. Viac informácii k využívaniu e-kníh je možné nájsť na webovej stránke knižnice (https://bit.ly/2VagGsm).

Svoje webové stránky a sociálne siete naplno rozbehli aj kultúrne strediská. Napríklad Krajské kultúrne stredisko v Žiline (KRKS)si pre verejnosť pripravilo takmer na každý deň virtuálne aktivity – výstavy, krátke filmy, workshopy či zostrihy kultúrnych podujatí. Už počas najbližších dní sa môžu virtuálni návštevníci KRKS v Žiline tešiť na spomienku na históriu Babuškovho/Makovického domu, dokumentárny film o Pacifickej hrebeňovke a predstaví sa aj Terchovská galéria slávy. Podobne postupujú i ďalšie kultúrne strediská v Čadci, Dolnom Kubíne či v Martine. Pripravené sú prezentácie, výstavy, koncerty, ale aj súťaže.

Žilinský samosprávny kraj je zriaďovateľom piatich knižníc  a piatich kultúrnych stredísk v Žiline, Čadci, Liptovskom Mikuláši, Dolnom Kubíne a v Martine.

Pre viac informácií sledujte webové stránky a sociálne siete knižníc a kultúrnych stredísk.

Knižnice

Kultúrne stredisko

Zdroj: ŽSK

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať