Žaškovci v Moravskom Žižkove zarazili horu

Žaškovci v Moravskom Žižkove zarazili horu

Spoločný projekt Po jednou strechou, na ktorom s podporou Európskej únie a programu Interreg participujú od apríla 2021 obce Žaškov a Moravský Žižkov, má za sebou prvú úspešnú aktivitu. V dňoch 4. a 5. septembra boli hosťami tejto moravskej dediny s takmer 1400 obyvateľmi a bohatou vinárskou tradíciou členovia folklórnej skupiny Trnkári, poslanci obecného zastupiteľstva a ďalší účastníci zo Žaškova. 

Program pobytu bol naplnený nielen poznávaním zaujímavosti kultúrneho a prírodného dedičstva Moravského Žižkova a okolia, ale i jedným z mnohých tradičných zvykov vinárskeho roku – Zarážaním hory.  Ide o obrad, pri ktorom sa zamedzilo vstupu do vinohradu všetkým, ktorí v ňom nemali čo pohľadávať. Na začiatku septembra, okolo sviatku Panny Márie, bolo nutné zamedziť krádežiam zrelého hrozna tesne pred jeho zberom. Vinohradníci vo vinohradoch vztyčovali tzv. bidlá a tým vinohrady uzamykali. Do takéhoto vinohradu mohli vchádzať iba jeho majiteľ a osoby, ktoré strážili vinohrad pred škorcami a zlodejmi. Ďalšou výnimkou boli chorí ľudia a tehotné ženy, ktorí si mohli v horúcom dni utrhnúť tri hrozná. Nie však zadarmo, ale za drobný peniaz.

Večer sa všetci priaznivci tradičnej kultúry stretli, tak ako to naznačuje i názov projektu, pod jednou strechou – v tomto prípade vo veľkopriestorovom stane, aby v kultúrnom programe a na následnej tanečnej škole prezentovali čriepky podôb ľudovej tanečnej i hudobnej kultúry obidvoch obcí a opäť sa presvedčili, že folklór má užasnú moc zbližovať ľudí. Žaškovci do programu ako hostia po domácej speváckej skupine a cimbalovej hudbe prispeli známymi melódiami a záujemcov naučili tancovať i tanec Šimy.

Obyvatelia Moravského Žižkova budú na oplátku hosťami v Žaškove začiatkom budúceho roka, kedy sa v rámci podujatia Oživené príbehy minulosti zoznámia s tradičnými remeslami a podobami folklóru obce Žaškov. Hlavnou, investičnou aktivitou projektu Pod jednou strechou, je vybudovanie obecného múzea v podobe tradičnej drevenice. Tento priestor bude podľa slov starostu Žaškova Milana Pavlovčíka v budúcnosti slúžiť nielen návštevníkom a turistom, ale stane sa i miestom kontaktu miestnych obyvateľov a najmä detí s vlastnou minulosťou a kultúrnym dedičstvom.

Zdroj: Miroslav Žabenský

Monika Ondrušová
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať