Žilina 2026 rozbieha prípravy na prihlášky pre Európske hlavné mesto kultúry

Žilina 2026 rozbieha prípravy na prihlášky pre Európske hlavné mesto kultúry

Prípravný tím Žilina 2026 v najbližších dňoch spúšťa aktivity pre zapojenie verejnosti a expertov z kultúrnej obce do prípravy prihlášky do výzvy o titul Európske hlavné mesto kultúry v roku 2026. Mesto avizovalo rozhodnutie kandidovať vo februári po tom, čo bol tento zámer schválený mestskými poslanci na ich rokovaní dňa 18. februára.

Európske hlavné mesto kultúry je jednou z najznámejších a najdlhšie prebiehajúcich iniciatív Európskej únie, ktorej hlavným zámerom je vyzdvihnúť diverzitu európskych kultúr, zdôrazňovať zdieľané kultúrne charakteristiky a podporiť úlohu kultúry v rozvoji miest. Žilina musí zaslať svoju prihlášku najneskôr do 31. októbra 2020 a predstaviť ju na konci januára 2021 pred medzinárodnou porotou. V prípade postupu do 2. kola sa zasiela finálna prihláška do augusta 2021. O budúcom držiteľovi titulu Európske hlavné mesto kultúry 2026 sa rozhodne na konci roku 2021.

„Kandidatúra nám okrem možností na zviditeľnenie sa mesta v európskom priestore, vytvorí priestor na posilnenie jeho kultúrnej identity. Naše očakávania sa viažu na rozvoj cestovného ruchu, na podporu zveľadenia verejných priestorov a kvalitu života v meste, na rozvoj kreatívneho podnikania, vzťahov na úrovni mesta, kraja, Európy, medzikultúrneho, akademického a súkromného prostredia. Okrem podpory a rozvoja kultúrnych a spoločenských inštitúcií nám môžu tieto aktivity priniesť nevyhnutné investície zo štátneho rozpočtu a z Európskej únie,“ uviedol primátor mesta Žilina Peter Fiabáne.

Napriek spomaleniu príprav v dôsledku vypuknutia epidémie koronavírusu bol vytvorený trojčlenný prípravný tím Žilina 2026, ktorý zostavil komplexnú stratégiu pre zapojenie verejnosti a expertov do príprav na kandidatúru Žiliny, zostavil Programovú radu, začal s mapovaním potrieb kultúrnej a kreatívnej obce a odštartoval diskusie s potenciálnymi medzinárodnými partnermi.

Tím Žilina 2026 spustil tento týždeň webovú stránku www.zilina2026.eu, kde občania nájdu všetky dôležité informácie ohľadom kandidatúry. Prípravný tím vyzýva všetkých obyvateľov Žiliny a okolitého regiónu, aby zdieľali svoj pohľad na kultúru a život v meste v dotazníku, ktorý je súčasťou webovej stránky. Pripravený je pre ľudí pracujúcich v kultúrnom a kreatívnom sektore.

„Projekt Európske hlavné mesto kultúry nie je len o prezentácii umenia počas jedného roka, ale o celkovej transformácii mesta a zvýšení kvality života jeho obyvateľov. Preto by sme radi v tejto fáze prípravy zapojili a zozbierali názory čo najväčšieho počtu obyvateľov Žiliny a okolia,“ približuje hlavný konzultant projektu Christian Potiron.

Zároveň má prípravný tím v pláne zapojiť širokú verejnosť spolu s odborníkmi z rôznych oblastí do vytvárania tém a nápadov pre projekty, ktoré sa stanú súčasťou prihlášky a programu kandidatúry. Na základe svojho nápadu alebo expertízy sa môže ktokoľvek prihlásiť do Akcelerátora, ktorý pomôže s prepojením s európskymi partnermi, ale hlavne vytvorí priestor pre konzultácie svojich nápadov v rámci pracovnej skupiny kreatívcov a odborníkov z podobnej oblasti pôsobenia.

Všetci účastníci Akcelerátora získajú počas programu podporu vo forme facilitátora, konzultácii od skúsených mentorov či možnosť získania mikrograntov. Na záver Akcelerátora budú mať účastníci priestor odprezentovať pred porotou svoj projektový návrh počas verejnej akcie. Následne bude vybraných viacero projektov, ktoré sa stanú súčasťou prihlášky Žiliny do 1. kola výzvy o titul Európske hlavné mesto kultúry 2026.
Akcelerátor tak dáva príležitosť rozvinúť novovznikajúce nápady do plnohodnotných projektov, a tým zvyšuje ich šancu získať miesto v prihláške a budúcom programe. V prípade projektov, ktoré sú už vypracované a nepotrebujú podporu Akcelerátora, bude možnosť prihlásenia priamo do otvorenej výzvy do konca júla.

Pre viac informácií kontaktujte prípravný tím Žilina 2026 na tel. čísle: +421 918 472 332 alebo e-mailom na: info@zilina2026.eu.

Zdroj: Mesto Žilina

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať