Žilina už ďalšie víkendové testovania neplánuje, posilnené sú permanentné odberné miesta 

Žilina už ďalšie víkendové testovania neplánuje, posilnené sú permanentné odberné miesta 

Mesto Žilina neplánuje počas nasledujúcich víkendov od 17. apríla naďalej posilňovať možnosti antigénového testovania na ochorenie COVID-19. Doteraz tak robilo prostredníctvom dočasných odberných miest zriadených na tento účel počas víkendov.

Rozšírením kapacít permanentných mobilných odberných miest v meste sa dodnes vytvorili dostatočné možnosti na priebežné testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19.

Od soboty 10. apríla funguje v Žiline nové stále mobilné odberné miesto na Hollého ulici 66
(v budove bývalej základnej školy), ktoré prevádzkuje mesto v spolupráci so žilinským Územným spolkom Slovenského Červeného kríža. Pre verejnosť je k dispozícii od pondelka do soboty v čase od 9.00 do 13.00 hod. a od 13.30 do 17.30 hod. Odberné miesto sa nachádza v lokalite s dobrou dopravnou dostupnosťou na osobnom automobile, je teda vhodné aj pre imobilných záujemcov o antigénové testovanie.

V Žiline sa s posilnenými kapacitami testovalo aj uplynulý víkend. Okrem obvyklej ponuky permanentných odberných miest boli počas víkendu od 10. do 11. apríla pre záujemcov o testovanie na ochorenie COVID-19 k dispozícii ešte ďalšie dve odberné miesta, ktoré zriadila žilinská samospráva. Pracovali v nich celkom štyri odberné tímy, dve miesta poskytli možnosť objednať sa na termín testovania elektronicky vopred. Otestovať sa počas víkendu napokon prišlo 4 903 ľudí, antigénový test vyšiel pozitívne u 3 z nich (0,061 %). V piatok 9. apríla mali ľudia možnosť využiť odberné miesta v Trnovom a Bytčici, ktoré taktiež prevádzkovalo mesto v spolupráci s obcou Višňové. V Trnovom bolo otestovaných 354 ľudí, v Bytčici 368, na žiadnom z miest nebol zaznamenaný prípad ochorenia COVID-19.

V Žiline je dostupných 11 mobilných odberných miest na antigénové testovanie (MOMAG). Prevádzkujú ich súkromné spoločnosti, no aj žilinská nemocnica, dve miesta prevádzkuje mesto v spolupráci so žilinským Slovenským Červeným krížom. Odberné miesta sú otvorené počas celého pracovného týždňa, deväť miest je k dispozícii aj v sobotu a päť miest aj v nedeľu. Na väčšinu miest je potrebná elektronická registrácia vopred. Odberné miesta mesta Žilina na Hornom Vale 24, na Hollého ulici 66 a jeden tím vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline testujú aj bez objednávania. Denne aktualizovaný zoznam permanentných odberných miest s časom fungovania a kontaktnými údajmi je k dispozícii na internetovej stránke ministerstva zdravotníctva.

„Máme za sebou 11 mimoriadne náročných víkendov. Zabezpečovať testovanie je obrovský nápor na personálne, logistické a organizačné kapacity. Ďakujem preto všetkým, ktorí doteraz zabezpečovali bezproblémový priebeh testovania. Ďakujem tiež všetkým Žilinčanom za prejavy podpory, za zodpovednosť a disciplinovanosť, s ktorými sme sa na odberných miestach stretávali. Naďalej svoj boj proti ochoreniu COVID-19 budeme sústrediť v troch hlavných rovinách, a to v podpore permanentných odberných miest v Žiline, čo najskoršom očkovaní obyvateľstva a tiež v podpore udržateľného fungovania materských a základných škôl, ak to epidemická situácia dovolí. Prosím zároveň všetkých obyvateľov, aby sa na zmenu režimu testovania pripravili a nenechávali si, v prípade potreby, absolvovanie testu na poslednú chvíľu. Fungovanie stálych odberných miest vytvára predpoklady na to, aby záujem o testovanie kapacitne zvládli. Ak by sa pandemická situácia v okrese zhoršila, sme, samozrejme, opäť pripravení pomôcť, o čom však budeme vopred informovať,“ podotkol primátor Peter Fiabáne.

Mesto Žilina od januára usporiadalo celkom 11 testovacích víkendov, počas ktorých sa pracovalo v 162 odberných miestach. Celkovo sa na ochorenie COVID-19 testovalo v Žiline 21 dní. Na zabezpečení testovania sa podieľalo 959 ľudí, z toho 121 koordinátorov, 486 administratívnych pracovníkov a 324 zdravotníkov, ktorým organizačne vypomáhalo 28 správcov budov. Do odberných miestností prišlo 124 939 občanov, pozitívny test vyšiel u 541 z nich. Najvyššia percentuálna miera pozitivity bola zaznamenaná v prvých troch marcových týždňoch v rozpätí od 0,61 do 0,67 %, najnižšia uplynulý víkend (0,061 %). Odberné miesta navštevovali aj obyvatelia z iných miest a okresov, v priemere to bolo 12 % z celkového počtu otestovaných.

Zdroj: Vladimír Miškovčík, hovorca mesta Žilina

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať