Žilinská župa má ambíciu vybudovať novú športovú halu

Žilinská župa má ambíciu vybudovať novú športovú halu

Rodí sa nová nádej pre športové talenty. Žilinská župa prišla so zámerom špičkovej hokejovej haly, ktorá je zároveň riešením, ako sa vysporiadať s nedostavaným, desaťročie chátrajúcim skeletom v kraji.

Nočná mora Žilinčanov, ktorá hyzdí nielen mesto Žilina, ale celý kraj, môže byť čoskoro minulosťou. Žilinská župa iniciovala rokovania s vlastníkom skeletu na Karpatskej ulici, ktoré môžu priniesť významnú dohodu. Výsledkom by bola moderná hokejová hala, ktorú vybuduje župa v celkovej investícií viac ako 5 miliónov eur.

Žilinská župa prináša do krajského mesta prestížnu vec – hokejovú akadémiu pri športovej škole, jedinej svojho druhu v kraji pre rozvoj mládeže a športu, miesto pre nové talenty z regiónov kraja. ,,Už od nástupu do úradu robíme maximu pre rozvoj všetkých oblastí, na ktoré máme ako kraj dosah. Jednou z nich je aj zlepšovanie športovej infraštruktúry a podmienok pre mladých športovcov a nádejné talenty. Po atletickom ovále v Martine, či športovom areály na Varšavskej v Žiline, pokračujeme v myšlienke hokejovej akadémie v našom krajskom meste. Chceme priniesť obyvateľom možnosti kvalitného športového vyžitia, miesto, kde sa môžu mladé talenty rozvíjať a napredovať. Zároveň ma veľmi teší, že sa konečne pohne s problémom žilinského strašiaka,“ vysvetlila zámer výstavby novej haly županka Erika Jurinová. Ako dodala, v spojení so Športovou školou na Rosinskej ceste sa ukázala ako najlepšia možnosť postaviť halu na mieste, kde teraz stojí kovový skelet. Je blízko školy a zároveň je miesto v územnom pláne určené na výstavbu športovej infraštruktúry. To bol aj dôvod, prečo župa otvorila rokovania s vlastníkom skeletu o možnostiach prevodu predmetnej rozostavanej stavby, ako najvhodnejšej alternatívy. Na výmenu župa ponúka dielne SOŠ dopravnej v Žiline, ktoré sa nachádzajú v areáli SAD Žilina. Nové dielne má kraj v pláne vybudovať priamo v areáli školy.

Návrh dohody je na stole, teraz musí prejsť zastupiteľstvom a následne bude dôležité, aby boli dodržané podmienky župy, ktoré musia byť kumulatívne splnené, aby došlo k naplneniu dohody. Ide o prijatie uznesenia mestským zastupiteľstvom v Žiline, ktorým sa schváli dohoda o ukončení dotačnej zmluvy s aktuálnym vlastníkom areálu,  zároveň súhlasné stanovisko mesta s prevodom pozemku za 0,03 € do vlastníctva župy. Uznesenie by malo tak urobiť hrubú čiaru za spornými bodmi súvisiacimi s výstavbou predmetného športového areálu. Pre župu je urovnanie vzájomných vzťahov a minimalizovanie rizika do budúcnosti v súvislosti so spochybňovaním prevodov či prípadných sporov veľmi dôležité. Na župu musia byť postúpené práva stavebníka, či výhradná licencia k projektovej dokumentácií, zápis rozostavanej stavby do katastra nehnuteľností a kladný výsledok uisťovacích a komplexných audítorských činností (auditu), ktoré preukážu, že v spoločnosti vlastniacej rozostavaný skelet nie sú také záväzky a veritelia, ktorí by akýmkoľvek spôsobom mohli spochybniť samotný prevod nehnuteľností vo vlastníctve predmetnej obchodnej spoločnosti.

Ak bude proces dohody a prevodu úspešný je župa pripravená rokovať aj s mestom Žilina o možnostiach spolupráce pri napĺňaní športového zámeru tak, aby mohli byť realizované aj ďalšie časti areálu. Župa zároveň vníma pozitívne aj odstránenie historickej krivdy, ktorá súvisí s vlastníctvom pozemku. Výstavbu športového areálu na Karpatskej iniciovalo pred mnohými rokmi mesto Žilina, ktoré vložilo do projektu pozemok a má so Športparkom uzatvorenú Zmluvu o poskytnutí finančnej dotácie na výstavbu a prevádzku predmetného areálu. Práce však prerušili pre spory o financovanie a na mieste straší Žilinčanov už jednu dekádu železný skelet. Poslanci mesta už deklarovali myšlienke prevodu a výstavby haly podporu.

Žilinská župa má uzatvorené Memorandum o spolupráci so Slovenským zväzom ľadového hokeja, zároveň je prijímateľom dotácie vo výške 2 milióny eur na výstavbu športovej hokejovej infraštruktúry. Župa týmto ambicióznym projektom prispeje k rozvoju športu a výchove mladých talentov nielen v krajskom meste, ale bude slúžiť obyvateľom celého regiónu.

O dohode budú krajskí poslanci rokovať už na najbližšom zastupiteľstve v pondelok 28. februára 2022.

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať