Žilinská župa organizuje dobrovoľníkov

Žilinská župa organizuje dobrovoľníkov

Žilinská župa začala s organizáciou dobrovoľníkov na pomoc ľuďom v mimoriadnej situácií. Pomáhať budú pri zabezpečovaní potrieb ľudí v samosprávach, nemocniciach, či zariadeniach sociálnych služieb.

,,Pomôcť dnes môže každý, kto ma chuť a chvíľku voľného čas. Chceme zapojiť dobrovoľníkov na pomoc tým najzraniteľnejším – seniorom, rodinám v karanténe, ľuďom zo sociálne slabších pomerov. Oslovili sme obce a mestá, nemocnice, aj zariadenia sociálnych služieb. Spoločne hľadáme cestu ako účinne a cielene pomôcť tým, ktorí to potrebujú,” povedala županka Erika Jurinová. Prísne preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu sa dotkli všetkých oblastí bežného života – zatvorené sú školy, väčšina obchodov, ochromené sú služby a doprava. ,,Ocitli sme sa zo dňa na deň v mimoriadnej situácií a nikto nevie povedať, kedy sa skončí. Niektorí ľudia potrebujú pomôcť aj s jednoduchými úkonmi ako je nákup potravín či liekov. Ako kraj vieme zorganizovať väčší okruh ľudí, ako napríklad niektoré menšie obce, či zariadenia. Chceme byť nápomocní pri organizácií dobrovoľníkov, ktorých budeme podľa potreby a možnosti posielať do regiónov,” dodala županka. Pri koordinácii dobrovoľníkov je súčinné aj Žilinské dobrovoľnícke centrum.

Župa zároveň hľadá medikov, ktorí majú záujem pomôcť doplniť tím dobrovoľníkov v Call Centre, ktoré je v prevádzke od 19. marca a pomáha odľahčiť štátne linky.  Infolinky sú v prevádzke denne od 8.00 do 22.00 hodiny.​

Dobrovoľníkom môže byť každý, kto má minimálne 15 rokov, má dobrý zdravotný stav a za posledný mesiac nebol v zahraničí ani v kontakte so žiadnou osobou s podozrením na ochorenie COVID-19. Za necelý týždeň od spustenia kampane prejavilo záujem takmer 400 dobrovoľníkov, z toho 23 medikov.

 

V prípade záujmu sa môžu dobrovoľníci aj medici prihlásiť vyplnením jednoduchého online dotáznika: https://bit.ly/33KZ8pk

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať