Žilinská župa otvorí nový moderný študijný odbor pre opatrovateľky

Žilinská župa otvorí nový moderný študijný odbor pre opatrovateľky

Sektor sociálnych služieb v celoslovenskom meradle dlhodobo zápasí s akútnym nedostatkom pracovnej sily. Dôvodmi pre úbytok zamestnancov v sociálnych službách je predovšetkým vysoká náročnosť tohto zamestnania, o ktoré nie je vo verejnosti záujem.

Negatívnu prognózu potvrdzuje i Žilinský kraj. Veková štruktúra opatrovateľov v župných zariadeniach atakuje 47 rokov, v prípade sestier je to už 49 rokov. „Vnímame, že priemerný vek zamestnancov v našich domovoch sociálnych služieb veľmi rýchlo rastie, no mladá generácia neprichádza,“ povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Zvrátiť negatívny trend si stanovila župa ako hlavnú ambíciu v Memorande o spolupráci, ktoré dnes uzavrel kraj s Občianskym združením Akadémia vzdelávania a výskumu v sociálnych službách. Nosnou myšlienkou dokumentu je spolupráca v rámci zabezpečenia kvalitného vzdelávania v sociálnych službách. „Cieľom tohto vzdelávania je zatraktívniť povolanie doterajšej profesie opatrovateľky pre mladú generáciu a vytvoriť moderný učebný odbor,“ vysvetlila riaditeľka odboru sociálnych vecí ŽSK Iveta Ďurišová. Žilinská župa sa touto iniciatívou stane prvým slovenským krajom, ktorý spustí učebný program experimentálneho vzdelávania odborných asistentov a pestúnov. Vzdelávací proces bude tvorený na základe inovatívnych postupov zahraničného modelu uznávanej odborníčky v oblasti prof. Moniky Krohwinkel.

Výučba by mala prebiehať na Strednej zdravotnej škole v Liptovskom Mikuláši, ktorej zriaďovateľom je Žilinský kraj. Vzdelávať bude mladých ľudí na 3-ročnom dennom štúdiu a večernom štúdiu v rozsahu jedného roka. Spolupráca s OZ Akadémia vzdelávania a výskumu v sociálnych službách nie je pre kraj novinkou. Bohaté odborné skúsenosti jeho predsedníčky Márie Kovaľovej, ktorá v súčasnosti pôsobí na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, župa zapracovala i do Koncepcie rozvoja sociálnych služieb v ŽSK. „Sme otvorení všetkým návrhom na zlepšenie, ktoré prichádzajú z občianskeho sektora. Verím, že i týmto krokom sa nám podarí zastabilizovať situáciu v sociálnych službách,“ dodala predsedníčka Jurinová.

Zdroj: Lucia Lašová, kancelária predsedníčky ŽSK

 

 

1 comment
TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

1 Comment

  • Eva
    13. mája 2021, 11:04

    Je 40000 slovenských opatrovateliek ,len pracujú v zahraničí lebo na Slovensku za túto prácu dostanú almužnu .😡 Ak ohodnotíte túto prácu aspoň 1000€ mesačne nebudeme utierať zadky Rakúšanom ale milé radi to budeme robiť Slovákom

    REPLY

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať