Zomrel Roger Naël, posledný francúzsky partizán z pluku Foch a čestný občan obce Strečno

Zomrel Roger Naël, posledný francúzsky partizán z pluku Foch a čestný občan obce Strečno

Roger Naël, nar. v r. 1924, zomrel v pondelok 13. apríla v obci Malestroit v Bretónsku, kde žil. Na jeseň roku 1944 slúžil v pluku Foch pod velením kapitána Georges Bazarer de Lannurien počas Slovenského národného povstania. Roger Naël v srdci prechovával spomienku a úctu voči svojim spolubojovníkom, z ktorých 56 z 200 zahynulo a spomedzi ktorých bol posledným žijúcim.

Roger Naël získal najvyššie francúzske a slovenské vyznamenania. V septembri 2017 mu veľvyslanec Slovenskej republiky vo Francúzsku. J.E.p. Igor Slobodník, v mene prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku udelil Rad Bieleho dvojkríža, III. triedy vojenského druhu, najvyššie slovenské vyznamenanie, ktoré sa udeľuje cudzím štátnym príslušníkom.

Pán Naël tiež získal čestné občianstvo obce Strečno, ktoré mu udelil starosta obce, p. Dušan Štadáni, a ktorý špeciálne pre túto udalosť pricestoval do Bretónska, aby osobne odovzdal diplom tomuto bývalému francúzskemu partizánovi.

Roger Naël získal uznanie za jeho hodnotu v boji proti nacizmu a za prínos k rozvoju francúzsko-slovenských vzťahov, ktoré udržiaval s obcou Strečno.

Zdroj: https://sk.ambafrance.org/

 

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať