Zrekonštruovaný zberný dvor v Krásne nad Kysucou čoskoro otvorí svoje brány pre občanov mesta

Zrekonštruovaný zberný dvor v Krásne nad Kysucou čoskoro otvorí svoje brány pre občanov mesta

Viacerí sme si počas koronakrízy uvedomili, aké dôležité je chrániť životné prostredie. Tí, ktorí si to ešte neuvedomili z dôvodu svojej pohodlnosti, prípadne prehnanej šetrnosti a vyvážajú odpad do prírody,  porušujú zákon a ničia prírodu.

Nevyhovoval predstavám mesta

Mesto Krásno nad Kysucou sa dlhodobo snaží vytvárať vhodné podmienky pre triedenie odpadu – nákupom a rozmiestnením smetných nádob na separovaný odpad, zberom použitého kuchynského oleja, bezplatným odovzdaním kompostérov pre obyvateľov rodinných domov a podobne. Nová legislatíva v oblasti životného prostredia ukladá porušovateľom zákona nielen vyššie sankcie, ale ukladá i ďalšie povinnosti občanom, podnikateľom alebo mestám. Vedenie mesta prišlo v predstihu s víziou, že tieto podmienky budú musieť byť raz splnené, a preto sme zabezpečili vhodné priestory pre nový zberný dvor, ktorý bol dočasne otvorený, ale nevyhovoval predstavám mesta.

V rámci možností získať dotácie z Eurofondov sme pristúpili k vybudovaniu moderného zberného dvora. Okrem vybudovania sa nainštalovala nová nákladná váha, ktorá doteraz absentovala a pribudla aj novo zrekonštruovaná budova na separáciu triedeného odpadu. Na zbernom dvore bude umiestená separačná linka, nový lis a pre zamestnancov, ktorí budú obsluhovať váhu a evidovať prijatý odpad, sme vybudovali hygienické zariadenia. Celý areál je oplotený. V hale bude priestor na separáciu elektronického odpadu a bielej techniky.

Kedy ho spustia do prevádzky?

Do konca prázdnin mesto plánuje spustiť do prevádzky novo zrekonštruovaný zberný dvor. Občania mesta, ktorí majú trvalý pobyt na území Krásna, budú môcť doviezť a bezplatne odovzdať vyseparovaný odpad, drevo, drevný odpad zo stromov, sklo, plasty, kovové odpady, papier,  batérie z dopravných prostriedkov, bielu techniku, staré elektrospotrebiče, textil a obuv. Ale aj drobný stavebný materiál a to raz za rok, podľa platného VZN mesta, pri drobných stavebných úpravách bytu alebo domu.

Mesto vyvezie, prípadne uskladni aj zmiešaný, čiže netriedený odpad za poplatok, pričom občan zaplatí len cenu skladočného a poplatok, ktorý mesto musí zaplatiť štátu. Ušetriť môže na ceste do Čadce, prípadne na iné skládky v okolí. Pred otvorením zberného dvora sa zverejnia na web stránke mesta bližšie informácie o spôsobe a množstve dovezeného odpadu. „Tento projekt je financovaný z fondov Európskej únie, žiaľ nebolo možné sa v rámci tohto projektu naplniť všetky naše predstavy, ktoré sme mali, či už na úpravu okolia, pretože financie boli limitované množstvom zvýšenej mieri separovania v najbližších rokoch. To znamená, že podľa množstva zvýšenia separácie odpadu boli uvoľnené finančné prostriedky. Vzhľadom k tomu, že pokryli len časť potrebných investícií, museli sme prispieť i z rozpočtu mesta. Zberný dvor disponuje dobrým prístupom pre dopravné prostriedky a môžeme rozvíjať ďalšie služby pre občanov mesta. Dúfam, že po otvorení zberného dvora sa znížia čierne skládky, kde sú rozmiestnené fotopasce a ľudia budú sakcionovaní za nelegálny vývoz odpadu. Podľa novej legislatívy im v budúcnosti hrozí trestné stíhanie“, povedal Jozef Grapa.

Zdroj: mesto Krásno nad Kysucou

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať