Čo ste o letisku v Tomčanoch možno nevedeli….

Čo ste o letisku v Tomčanoch možno nevedeli….

Vedeli ste, že martinské letisko je najstaršie v Žilinskom kraji?  S výstavbou sa začalo už v roku 1951, ale úplne inde – neďaleko obce Koštany nad Turcom.  

Kvôli zlému povrchu sa  však  lokalita zmenila, vybrali pasienky okolo obce Tomčany (cca. 2 km od Martina) a začalo sa s ich úpravou.  Všetko svojpomocne. S elánom. V rokoch 1952 – 1954 bol podľa projektu  Alexandra Jančoka postavený aj hangár s príslušenstvom . Prvými motorovými lietadlami na letisku boli Piper Cup, C-104 a Zlín Z-22 Junák.

Martinské letisko bolo prvým v žilinskom kraji, kde sa uskutočnili nočné lety a nočné zoskoky parašutistov. Bolo to v rokoch 1956 – 1958. Okrem parašutistov mali svoj domov na letisku aj modelári. Spočiatku boli jeho súčasťou. Z mnohých z nich sa stali piloti motorových lietadiel, alebo vetroňov.

Mnohí absolventi pokračovali v leteckej kariére a stali sa pojmami vo svojich odboroch. Medzi najznámejších patria kapitáni dopravných lietadiel ČSA Dušan Kuchta, Milan Holička, Ján Vajda, Rastislav Galuščák či vojenskí letci Anton Olajec, Martin Olejník, alebo letecký akrobat Daniel Polonec.

V súčasnosti je letisko verejným vnútroštátnym letiskom určeným pre športové lietanie. Neďaleko letiska sa nachádza AERO múzeum. Vstup doňho si však musíte vopred dojednať, vstúpene je dobrovoľné.

Autor: Marián Bumbala

1 comment

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

1 Comment

  • Samuel Chromek
    30. marca 2024, 19:38

    Niekto chodí stále do krčmy U Betky aj do Svijany.

    REPLY

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať