Inšpiráciu hľadám v prírode, hovorí mladá keramička z Kysúc

Inšpiráciu hľadám v prírode, hovorí mladá keramička z Kysúc

Remeslám, v rôznych svojich podobách, sa venuje čoraz viac ľudí. Jednou z nich je i Jana Hegyiová, rodáčka z kysuckej obce Podvysoká. Ukážky jej keramických výtvorov môžete vzhliadnuť v priestoroch Pracoviska prvého kontaktu Mestského úradu v Čadci, od 25.júla 2021. 

Absolventku pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, odbor výtvarná výchova, sprevádza maľba už od detstva. „Už v tomto období som sa jej venovala veľmi intenzívne, čo bolo rozhodujúce aj pri výbere strednej školy“ hovorí Jana Hegyiová. Po ukončení štúdia modelovania a navrhovania odevov v Ružomberku, pokračovala v štúdiu výtvarnej výchovy a maľby na Univerzite Komenského. V súčasnom období pracuje ako pedagóg strednej umeleckej školy v Bratislave.

Čaru keramiky a jej tajomstvám podľahla až o niečo neskôr. A ako dodáva, dnes je už jej neoddeliteľnou súčasťou. „Hlavnú inšpiráciu hľadám v prírode. V štruktúrach, v tvaroch a farebnosti. Je to nevyčerpateľná studňa inšpirácie a možností vyjadriť sa tvarovo alebo farebne,“ dodáva Hegyiová. A práve prostredníctvom kvetinových motívov vdychuje ťažkej hline nový život a ženskú jemnosť.

Priestorové možnosti tvarovania hliny ju inšpirovali k vytvoreniu množstva krásnych úžitkovo dekoratívnych predmetov, ktoré prezentovala prostredníctvom niekoľkých autorských a spoločných výstav. Medzi jej výtvormi nájdete i tajomné metalické nádoby a misy s nečakanými tvarovými riešeniami. Vzťah k maľbe ako i autorkin temperament zas vyjadrujú pestrofarebné maliarske glazúry keramických výrobkov a dekoratívnych predmetov.

Zdroj: Kysucké kultúrne stredisko v Čadci

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať