Mestská konferencia Žilina 2026 priniesla inšpiratívny program

Mestská konferencia Žilina 2026 priniesla inšpiratívny program

Prvú fázu príprav prihlášky Žiliny do súťaže o titul Európske hlavné mesto kultúry 2026 a zapojenia odbornej i širšej verejnosti do tohto procesu ukončila v stredu 9. septembra Mestská konferencia Žilina 2026. Jej účastníci mali možnosť dozvedieť sa viac o pripravovanej prihláške Žiliny, inšpirovať sa skúsenosťou iných miest či nadviazať spoluprácu s potenciálnymi partnermi pre svoje plánované projekty.

Vyše 85 návštevníkov z kultúrnych inštitúcií, kreatívnych odvetví, neziskových organizácií, univerzity či mestských a krajských orgánov tak počas celého dňa absolvovalo pestrý program zameraný na bližšie spoznanie projektu Európske hlavné mesto kultúry a na spoločné skúmanie toho, ako môže tento projekt vyzerať v kontexte mesta Žilina.

Počas dvoch blokov programu sa ku konferencii pripojili cez online videohovor inšpiratívni rečníci z kultúrnych a kreatívnych inštitúcií pôsobiacich v Poľsku, Nemecku, Francúzsku, Veľkej Británii či Fínsku. Pozvaní zahraniční rečníci sa podelili o vlastnú skúsenosť s prípravou a realizáciou programu Európskeho hlavného mesta kultúry alebo prezentovali aktivity svojich organizácií zamerané na témy, ktoré majú v rámci pripravovaného programu Žiliny 2026 kľúčové miesto.

Na konferenci odprezentoval prípravný tím Žilina 2026 základný koncept programu spolu s nosnými témami, na ktoré sa budú zameriavať pripravované kultúrne a umelecké projekty. „Tento prvotný koncept bol vytvorený na základe výsledkov niekoľkomesačného participatívneho procesu, počas ktorého boli odborníci z kultúry a rozvoja mesta pozvaní do diskusií v tematických pracovných skupinách a spolu s obyvateľmi mesta mali následne možnosť prihlásiť svoje vlastné projektové nápady do otvorenej projektovej výzvy,“ vysvetlil žilinský primátor Peter Fiabáne.

Uvedený programový rámec s kľúčovými projektami bude súčasťou 60-stranovej prihlášky, ktorú je potrebné zaslať do 15. decembra 2020. Následne sa v januári 2021 uskutoční prvé výberové kolo spomedzi všetkých prihlásených slovenských miest. Mestá, ktoré postúpia do užšieho výberu, budú mať príležitosť rozpracovať svoju prihlášku do finálnej podoby do konca augusta 2021. Víťazné slovenské mesto, ktoré bude niesť titul Európske hlavné mesto kultúry 2026, bude známe na konci roka 2021.

Viac informácií získate na internetovej stránke: https://zilina2026.eu alebo e-mailom na: info@zilina2026.eu.

Zdroj: mesto Žilina

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať