Našli ste zraneného živočícha? Ako postupovať?

Našli ste zraneného živočícha? Ako postupovať?

Mestská polícia Žilina dlhodobo spolupracuje so Správou Národného parku Malá Fatra hlavne v oblasti nálezov aj zranených chránených živočíchov v meste Žilina. V súčasnej dobe Mestská polícia eviduje viac telefonátov od obyvateľov ohľadom vypadnutých mláďat vtákov dravcov z hniezd, preto uvádzame pár všeobecných zásad a informácií ako sa v podobných prípadoch správať.

Ak nájdete vypadnuté mláďa vtáka, je vhodné najskôr sa poobzerať po blízkom okolí, či sa tu nenachádza dospelý jedinec, ktorý ho prikrmuje. Mláďa položte na konár, resp. rímsu domu, aby sa k nemu nedostal predátor. Z väčšej vzdialenosti ho pozorujte. Mláďa je potrebné zobrať, až keď dlhšiu dobu nevidno na blízku rodičov.

Každý nález a manipuláciu (ošetrovanie, umiestnenie, potrava a podobne) s chráneným živočíchom (pričom napr. väčšina u nás voľne žijúcich vtákov je zároveň chránenými živočíchmi) v územnej pôsobnosti Správy NP Malá Fatra telefonicky konzultujte s odborníkom a konajte až na základe jeho usmernenia! Pre zraneného živočícha je prvoradé skoré zabezpečenie odbornej pomoci. Čím kratšie je v kontakte s človekom, tým je jeho šanca na návrat do prírody väčšia.

Bližšie informácie na: Národný park Malá Fatra – Zranený živočích

Zdroj: Mestská polícia Žilina

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať