Poslanci schválili zníženie nájomného za letné terasy

Poslanci schválili zníženie nájomného za letné terasy

Symbolické jedno euro zaplatia do konca októbra podnikatelia v Žiline ako nájomné za pozemky pod letnými terasami. Úpravu, ktorá má pomôcť prevádzkovateľom reštaurácií, barov, pohostinstiev a kaviarní s vonkajšími terasami, v pondelok 8. júna odobrili žilinskí mestskí poslanci na mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Rokovanie sa konalo prvýkrát online a mestský parlament schválil aj uznesenie, ktorým vytvoril mestským inštitúciám priestor na odpustenie alebo zníženie nájomného za ich priestory tretím osobám. Cieľom uvedených zmien, ktoré iniciovalo vedenie mesta je zmierniť súkromným spoločnostiam a podnikateľom ekonomické následky, ktoré im spôsobilo uzavretie prevádzok počas mimoriadnej situácie súvisiacej s koronavírusom. Schválenie zníženia nájomného v prípade letných terás a odpustenia nájomného mestskými organizáciami tretím osobám predstavuje pre mestský rozpočet predpokladaný výpadok vyše 55-tisíc eur.

„Citlivo vnímame potreby podnikateľov, ktorí v dôsledku zatvorených prevádzok prišli v minulom období o tržby, náklady im naopak neklesli. Teší ma, že návrh našiel širokú podporu v zastupiteľstve a verím, že podnikateľom skutočne pomôže. Zároveň vnímam výhrady občanov, ktorí upozorňujú na stiesnené podmienky pri niektorých letných terasách, ktoré zaberajú plochu nad rámec platných zmlúv. Upozornili na to aj poslanci mestského zastupiteľstva a určite sa touto témou budeme zaoberať,“ povedal Peter Fiabáne.

Podľa súčasnej platnej legislatívy mesta sa za terasy v Žiline neplatí poplatok, ale nájomné za pozemky pod letnými terasami v zmysle nájomnej zmluvy, ktorého výška je určená uznesením mestského zastupiteľstva. Nejde teda o systém riešenia cez záber verejného priestranstva, čo je rozdiel oproti viacerým mestám na Slovensku. Mestské zastupiteľstvo schválilo aj dodatky nájomných zmlúv na priestory v budovách škôl alebo inštitúciách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. „Štatutárnym zástupcom mestských organizácií a inštitúcií sme týmto vytvorili priestor, aby mohli reálne pomôcť nájomcom úplným odpustením či znížením nájomného,“ vysvetlil primátor.

Mestskí poslanci v závere pondelkového rokovania schválili komisiu pre udeľovanie ocenení osobnostiam mesta Žilina 2020 a vypočuli si aktuálnu správu o novom rozdelení poslancov v poslaneckých kluboch a v skupine nezaradených poslancov. V uplynulom období posilnili poslanecký klub zaZA poslankyne Barbora Birnerová, Zuzana Balogová a Miriam Šuteková, ktoré prešli zo Spojeného poslaneckého klubu. Z klubu zaZA prišiel do Spojeného poslaneckého klubu Ján Ničík a nezaradenými poslancami sa stali Jozef Augustín s Janou Filipovou (obaja pôvodne Spojený poslanecký klub). V klube zaZA sa udiala zmena aj na predsedníckej stoličke, v ktorej doterajšieho predsedu Petra Ničíka vystriedala Miriam Šuteková.

„Z môjho pohľadu ide o celkom prirodzený presun, kde si najmä novozvolení poslanci po voľbách vyskúšali vzájomnú spoluprácu a po roku a pol sa rozhodli ďalej spolupracovať, len v inom zložení. Za Spojený poslanecký klub môžem povedať, že aj naďalej budeme podporovať zodpovedné návrhy a dobré nápady mesta Žilina, primátora mesta a ostatných klubov. Som rád, že kolega Peter Ničík, ako odchádzajúci predseda poslaneckého klubu zaZA, prezentoval rovnaký názor. Novej predsedkyni poslaneckého klubu Mirke Šutekovej prajem veľa zdaru v novej funkcii,“ povedal k zmenám Vladimír Randa, zástupca primátora mesta a predseda Spojeného poslaneckého klubu.

Zdroj: Mesto Žilina

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať