Program Považského múzea na mesiac december

Program Považského múzea na mesiac december

Stála expozícia:

  • BUDATÍNSKY HRAD
  • KAPLNKA BUDATÍNSKEHO HRADU
  • Drotársky pavilón

VÝSTAVY:

  1. decembra 2021 – 29. júna 2022

Hľa, Baránok…!

Autorská výstava Hľa, Baránok…! predstavuje výber z dvadsaťpätročného tvorivého úsilia originálnej  žilinskej umeleckej drotárky Ing. arch. Márie Krajčovej. Prezentuje nevšedné výtvarné diela zhotovené z drôtu tradičnými remeselnými postupmi, tematicky zamerané na odkaz najväčších kresťanských sviatkov – Vianoc a Veľkej noci. Výstava bude inštalovaná v Drotárskom pavilóne.

do 16. januára 2022

V mene Božom

Kaplnka Budatínskeho hradu bola postavená v polovici 18. storočia. Počas druhej svetovej vojny bola vyrabovaná a odvtedy sa využívala na iné účely. Touto výstavou sa chceme vrátiť v čase, keď kaplnka ešte plnila svoju duchovnú funkciu. Prostredníctvom sakrálnych zbierok dlhodobo ukrytých v depozitároch múzea chceme návštevníkom priblížiť duchovný charakter priestoru. Prezentované liturgické odevy a sakrálne predmety však poukazujú nielen na náboženstvo, ale skrývajú v sebe aj istú symboliku.

do 5. decembra – predĺžená

Košicko – bohumínska železnica

Výstava pri príležitosti 150. výročia otvorenia trate. Priblíži výstavbu, vývoj a dokumenty spojené s jej dejinami. Trať, pôvodne vedúca ako územím Rakúska tak i Uhorska, bola postavená za účelom zlepšenia prepravy poľnohospodárskych produktov a surovín najmä v železiarskom priemysle. Mala však významný dosah na rozvoj miest a obcí severného a východného Slovenska. Bola to jediná trať horného Uhorska vedúca vo východo-západnom smere, vždy patrila do súkromného vlastníctva (až do roku 1942) a bola najdlhšou železničnou traťou na  území Slovenska. Výstava je tvorená obrazovými prameňmi doplnenými o trojrozmerné exponáty a nachádzať sa bude v Drotárskom pavilóne v areáli Budatínskeho hradu.

do 23. januára 2022 – predĺžená

Z dediny či z mesta, do skrine sa zmestia

Móda sprevádza človeka od nepamäti. Spôsob odievania vypovedá nielen o vkuse nositeľa, ale aj o jeho spoločenskom, ekonomickom a sociálnom postavení. Zatiaľ čo dedinské prostredie uprednostňovalo tradičný spôsob odievania, mestská kultúra bola viac otvorená k prijímaniu módnych noviniek. V 20. storočí sa začínajú rozdiely vytrácať. Prvky ľudového odevu sa objavujú na odeve mešťanov a vplyv mestskej módy je viditeľný aj na dedine. Vizuálnym odkazom odievania minulého storočia je práve táto výnimočná výstava, ktorá bude návštevníkom Budatínskeho hradu sprístupnená do januára 2022.

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať