V martinskej nemocnici dostali vakcínu prví zdravotníci

V martinskej nemocnici dostali vakcínu prví zdravotníci
Foto: UNM

Prvé dávky vakcín od spoločnosti Pfizer a BioNTech dorazili do Univerzitnej nemocnice Martin v pondelok popoludní. V utorok bolo zaočkovaných prvých 30 zdravotníkov, ďalší dostanú vakcínu postupne v priebehu týždňa.

Prvým zaočkovaným zdravotníkom martinskej nemocnice sa stal prednosta Neonatologickej kliniky prof. MUDr. Mirko Zibolen, CSc. „Samozrejme mám snahu sa chrániť, no rovnako podstatný je pre mňa aj druhý pohľad na očkovanie – spoločenská zodpovednosť. Chcem chrániť nie len seba, ale aj svojich pacientov, kolegov a blízkych. To je pre mňa veľmi dôležité,“ povedal 58-ročný prednosta martinskej neonatológie, ktorý podľa vlastných slov patrí do vekovej skupiny obyvateľstva, ktorá je z pohľadu ochorenia Covid-19 riziková. „Vzhľadom na aktuálnu epidemickú situáciu sa mi bude po zaočkovaní určite lepšie pracovať,“ dodal profesor Mirko Zibolen. Záujem o očkovanie zo strany zdravotníkov má podľa neho za následok fakt, že u nich prevládol odborný pohľad nad emóciami.

Univerzitná nemocnica Martin začala prípravy na spustenie vakcinačného centra už pred Vianocami. „Vakcíny priviezla špeciálna transportná služba, v UNM máme mraziace boxy, kde je -80 stupňov Celzia. Deň pred podaním sa z neho vakcína vyberie a nechá sa pasívne rozmraziť v chladničke. Na druhý deň sa nariedi a pripraví na samotné očkovanie,“ informoval primár pľúcnej kliniky MUDr. Ivan Kocan, PhD. V pilotnej fáze očkovania bolo do martinskej nemocnice privezených takmer 3000 dávok vakcíny, ďalšie sa očakávanú v priebehu budúceho týždňa. Kapacita vakcinačného centra UNM sa bude postupne zvyšovať. „Dnes je to 30 ľudí, zajtra 50 a od štvrtku by sme mali zaočkovať po sto ľudí denne. Začíname našimi zamestnancami a od 11. januára aj ostatných zdravotníckych pracovníkov, ktorí sa prihlásili prostredníctvom portálu NCZI,“ dodal MUDr. Kocan. Očkovanie je dobrovoľné, vedenie martinskej nemocnice predpokladá, že oň bude mať záujem 800 až tisíc zamestnancov. Preočkovanie by malo nasledovať po 21 dňoch od podania prvej dávky vakcíny.

Podľa odborníkov by vakcína proti Covid-19 v kombinácii s protiepidemickými  opatreniami mohli zásadným spôsobom vyriešiť nestále narastajúci počet infikovaných. „Pri zaočkovaní dostatočnej časti populácie (odhadom min. 65 %) je reálny predpoklad zastavenia šírenia tohto respiračného ochorenia. Hoci u podstatnej časti pacientov je priebeh s miernymi príznakmi, prípadne bezpríznakový, u časti pacientov (obvykle vyššieho veku s inými rizikovými ochoreniami) prebieha  ochorenie závažne, až fatálne,“ uviedol prof. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, FAAAAI. Zároveň upozornil, že čoraz častejšie sa objavujú údaje o následkoch ochorenia Covid-19 u pacientov, ktorí ho už prekonali. „Či už v podobe postinfekčného únavového syndrómu, ale aj rozvoja pľúcnej fibrózy prípadne multisystémového zápalového syndrómu u detí aj dospelých. Práve v kontexte týchto faktov je potrebné brať Covid-19 dostatočne vážne a využiť efektívne nástroje jeho prevencie a zastavenia šírenia v populácií. Jedným z týchto nástrojov sú vakcíny proti ochoreniu Covid-19,“  dodal profesor Jeseňák.

V Univerzitnej nemocnici Martin bolo od Vianoc do konca roka 2020 hospitalizovaný najväčší počet pacientov s ochorením Covid-19 od vypuknutia pandémie. Kritické obdobie sa zdravotníkom podarilo zvládnuť aj vďaka prísnejšiemu lockdownu, ktorý mal za následok zníženie počtu chorých a menši tlak na nemocničné lôžka a personálne kapacity nemocnice. Zo zamestnancov prekonalo ochorenie do dnešného dňa už viac ako 500. „Určite budeme radi, ak sa zamestnanci dajú zaočkovať a nebudú nám potom vypadávať. Aby bola nemocnica schopná pracovať v plnej prevádzke a poskytovať zdravotnú starostlivosť pacientom, ktorí ju potrebujú,“ dodal primár pľúcnej kliniky MUDr. Ivan Kocan.

Zdroj: UNM

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať