Žilina sa uchádza o titul Európske hlavné mesto kultúry 2026 spolu s partnerskými mestami

Žilina sa uchádza o titul Európske hlavné mesto kultúry 2026 spolu s partnerskými mestami

Mesto Žilina kandiduje na titul Európske hlavné mesto kultúry 2026 spolu s partnerskými mestami Bielsko-Biała v Poľsku a Frýdek-Místek v Českej republike pod názvom ŽILINA BESKYDY 2026.

Viac ako formou sebaprezentácie sa Žilina rozhodla pristupovať ku kandidatúre formou cezhraničnej kultúrnej spolupráce, ktorou sa mesto symbolicky otvára a redefinuje svoj európsky a regionálny profil a zároveň posilňuje spoločnú značku Beskydy.

Projektový tím Žiliny tento týždeň predstavil detaily svojej kandidatúry o titul Európske hlavné mesto kultúry, ako aj novú vizuálnu identitu projektu spolu s aktualizovanou webovou stránkou (https://zilina2026.eu). Predstavitelia projektu zároveň priblížili dôvody a príležitosti unikátnej spolukandidatúry s cezhraničnými mestami Bielsko-Biała a Frýdek-Místek a ich lokálnymi kultúrnymi inštitúciami.

Hlavnými cieľmi projektu Žilina Beskydy 2026 sú podpora európskej kultúrnej spolupráce, využitie kultúry ako hnacieho motora transformácie celého regiónu, ako aj rozvoj kultúrneho a kreatívneho priemyslu. Kľúčová spolupráca s mestami Bielsko-Biała a Frýdek-Místek má okrem toho za cieľ aj formovať významný región prekračujúci hranice troch štátov a to, čo všetky tieto mestá spája, sú pohoria oblastí Beskýd. Zámerom projektu je vytvoriť zo značky „Beskydy” atraktívnu turistickú destináciu celoeurópskeho významu schopnú konkurovať podobným destináciám v Európe.

Hlavným sloganom kandidatúry je Okno príležitostí (z angl. Window of Opportunities) – termín, ktorý vznikol vo vedeckom prostredí letov do vesmíru a označoval optimálny časový úsek pre štart vesmírnej rakety. Pre kandidatúru Žiliny vyjadruje Okno príležitostí optimálnu chvíľu, ako využiť príležitosť redefinovať vlastný príbeh a priniesť pozitívnu zmenu a vyššiu kvalitu života v meste, ale aj nájsť novú centralitu pre celý región.

Zdroj: Vladimír Miškovčík, hovorca mesta Žilina

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať